Powiat świdnicki zdyscyplinowany

Autor: |

Skończył się Europejski Tydzień Szczepień – akcja, której głównym celem jest podniesienie świadomości i propagowanie wiedzy o korzyściach, jakie dają szczepienia.

O tym, że warto się szczepić nie ma cienia wątpliwości. To najbardziej efektywne działanie profilaktyczne, jakim ludzkość dysponuje w walce z wieloma chorobami zakaźnymi. Dzięki szczepieniom udało się wyeliminować, choćby ospę, błonnicę czy polio. Nadal realne zagrożenie może stanowić na przykład krztusiec lub lokalne ogniska epidemiczne odry.

Nie wszyscy jednak poddają się szczepieniom. Decydują o tym przeciwwskazania lekarskie lub inne powody niemedyczne.

– W powiecie świdnickim zanotowaliśmy zaledwie 10 takich przypadków – mówi Bartłomiej Sobstyl z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Świdniku. – To bardzo mało. Możemy więc śmiało powiedzieć, że realizacja szczepień jest prawie stuprocentowa.

Szczepienia ochronne u dzieci i młodzieży realizowane są według kalendarza szczepień. Obejmuje on szczepienia obowiązkowe, zalecane i uzupełniające.

Program szczepień ochronnych, obowiązujący w Polsce, sukcesywnie podlega modyfikacji. Wprowadza się szczepionki nowej generacji, co pozwoli zabezpieczyć dziecko, podczas jednej wizyty u lekarza, przeciwko kilku chorobom. Oznacza to mniej wkłuć, mniej bólu, mniejsze koszty. Zaszczepione dziecko, to ochrona także dla jego rodziny. Ogranicza szerzenie się chorób, w tym także na osoby nieszczepione i powoduje uzyskanie odporności grupowej.

Trzeba równocześnie pamiętać, że szczepienia są zgodne z obowiązującym kalendarzem szczepień, a obowiązek jego wykonania w przypadku dziecka, spoczywa na rodzicu lub osobie sprawującej prawną opiekę.

– Systematycznie prowadzimy działania informacyjno-edukacyjne skierowane do rodziców i opiekunów – dodaje B. Sobstyl. – Docieramy do szkół i przedszkoli z aktualnym kalendarzem szczepień ochronnych i zalecanych. Informujemy o skutkach niezaszczepienia dzieci. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom jak Europejski Tydzień Szczepień ugruntujemy w świadomości społecznej potrzebę zapobiegania zagrożeniu, jakim są choroby zakaźne oraz skutki odstąpienia od szczepień.

Głos Świdnika

Last modified: 30 czerwca 2020