Potrzebującym na pomoc

Autor: |

Pod telefonami codziennie czuwa ośmiu wolontariuszy. Potrzebującym pomagają również pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Miasta i służby mundurowe. Żeby uzyskać wsparcie wystarczy zadzwonić.

W Polsce rośnie liczba osób zarażonych koronawirusem. Władze przestrzegają przed wychodzeniem z domu. Równocześnie wspierają tych, którzy nie mogą lub nie powinni opuszczać swoich mieszkań. W powiecie świdnickim odnotowano jeden przypadek zakażenia, rośnie również ilość osób przebywających na kwarantannie. W tej chwili to ponad 150 mieszkańców. Świdniczanie, którzy znaleźli się w takiej sytuacji mogą liczyć na wsparcie miasta.

– Dotąd naszej pomocy potrzebowały dwie osoby. Paczki z żywnością i podstawowymi produktami higienicznymi dowożą im służby mundurowe – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Pozostałych wspierają rodziny i przyjaciele.

Kilkanaście dni temu przedstawiciele ratusza uruchomili również specjalne numery telefonu dla osób potrzebujących.

– Zadzwonić mogą wszyscy. Odbierze pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który zdecyduje do kogo daną osobę skierować – tłumaczy E. Jankowska.

Dotychczasowi podopieczni MOPS mogą liczyć na bezpłatne paczki żywnościowe i środki higieniczne. Władze miasta właśnie przekazały dodatkowe 25 tys. zł na taką pomoc.

– W większości są to osoby, które już korzystają z pomocy społecznej i są znane naszym pracownikom – wyjaśniał Andrzej Mańka, kierownik MOPS.

Trzecia grupa świdniczan korzystających ze wsparcia urzędu i miejskich instytucji to, m.in. osoby starsze, niepełnosprawne i chore, które potrzebują pomocy w zakupach produktów spożywczych czy leków.

– Są to osoby, które mają własne środki utrzymania – mówi sekretarz miasta. – Dla nich stworzyliśmy bazę wolontariuszy, którzy dostarczają potrzebne zakupy pod wskazany adres.

Procedura jest prosta. Wystarczy zadzwonić pod numer tel. 570 22 61 33 lub 570 85 65 19. Pracownik MOPS poprosi o pozostawienie kontaktu telefonicznego. Do osoby potrzebującej oddzwoni wolontariusz z miejskiej bazy.

– Codziennie mamy kilka próśb o zrobienie zakupów. W tej chwili pomaga nam osiem osób i na razie taka liczba wolontariuszy wystarcza. Liczymy się oczywiście z tym, że pomocy może oczekiwać coraz więcej osób. W takiej sytuacji skorzystamy ze wsparcia Wojsk Obrony Terytorialnej – dodaje E. Jankowska.

Gdzie dzwonić?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdniku: udziela potrzebującym osobom pomocy w zakresie zakupów, niezbędnych artykułów spożywczych i higienicznych – telefoniczne zgłoszenia od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00 pod nr tel. 570 22 61 33 lub 570 85 65 19.

Miejskie Centrum Profilaktyki w Świdniku: udziela potrzebującym osobom starszym pomocy psychologiczno-telefonicznej, telefoniczne zgłoszenia od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00 pod nr tel. 81 468 77 96.

Last modified: 7 maja 2020