Początek nowego roku to doskonała okazja do zmiany nawyków związanych z oszczędnościami i planowaniem wydatków. Jeśli i tobie zależy na poprawie kondycji domowych finansów, poznaj kilka wskazówek. Dzięki nim realizowanie postanowienia noworocznego przyjdzie ci z łatwością.
Jednym z często powtarzanych postanowień noworocznych jest rozpoczęcie oszczędzania w celu zbudowania finansowego zabezpieczenia na przyszłość. Aby zwiększyć szansę na osiągnięcie zamierzonego rezultatu, warto podążać za poniższymi wskazówkami.
Oszczędzać każdy może?
Każdy może zacząć oszczędzać – niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Ważniejsze niż ogromne kwoty są systematyczne wpłaty. Pozwala to wypracować nawyk regularnego oszczędzania, co zaowocuje sporym wypracowanym kapitałem w przyszłości.
Nie da się ukryć, że oszczędzaniu sprzyja bankowość elektroniczna. Dzięki niej można dokonywać szybkich wpłat na konto oszczędnościowe i monitorować wysokość zgromadzonego już kapitału.
Jak zacząć oszczędzać?
Oszczędzanie wcale nie jest trudne – wystarczy tylko zmobilizować się do działania i ustalić pewne zasady.
1. Załóż konto oszczędnościowe
Bankowość elektroniczna umożliwia szybkie założenie konta oszczędnościowego – oprocentowanego rachunku, na który będziesz systematycznie wpłacać pieniądze. Na koniec miesiąca bank przeprowadzi kapitalizację odsetek, powiększają uzbierany kapitał o wypracowany zysk.
Konto oszczędnościowe to znacznie lepsze rozwiązanie niż domowa skarbonka. Dlaczego? Tutaj masz stały wgląd do stanu konta i jednocześnie utrudniony dostęp do środków. Chociaż możesz wypłacać pieniądze w dowolnym momencie, zniechęcać może opłata pobierana za przelew.
2. Wyeliminuj niepotrzebne wydatki
Jeśli często żyjesz „od pierwszego do pierwszego”, prawdopodobnie zbyt rozrzutnie obchodzisz się z pieniędzmi. Warto zatem dokładnie przeanalizować wszystkie miesięczne wydatki, rozdzielając je np. na opłaty stałe i koszty zbędne. Szybko przekonasz się, że na liście tych drugich znajduje się mnóstwo niepotrzebnych zakupów dokonanych pod wpływem chwili.
3. Ustal konkretną kwotę przeznaczaną na oszczędności
Po przeanalizowaniu domowego budżetu z łatwością ustalisz kwotę, którą będziesz wpłacać na konto oszczędnościowe. Niech to będzie realna wartość – taka, na zamrożenie której możesz sobie pozwolić. Dlaczego? Jeśli ustalisz kwotę wyższą niż wynika to z twoich możliwości, prędzej czy później przestaniesz oszczędzać.
4. Ogranicz zakupy dokonywane pod wpływem chwili
Część pieniędzy wydajesz niepotrzebnie – na zakupy pod wpływem chwili? Czas zmienić swoje podejście – zanim coś kupisz, kilkakrotnie zastanów się nad swoimi potrzebami. Jeśli zakup odłożysz w czasie, być może za kilka dni zmienisz zdanie i dana rzecz nie będzie już potrzebna.
Wykaż się konsekwencją
Jeśli chcesz wytrwać w swoim noworocznym postanowieniu, działaj konsekwentnie. Nie rób sobie „wolnego” od oszczędzania, tylko postępuj zgodnie z planem. Dzięki temu, po podliczeniu środków uzbieranych przez cały rok – będziesz czuć dumę ze swojej konsekwencji.
/ MATERIAŁ PARTNERA /
Last modified: 3 stycznia 2022