Poradnik producenta – jak prawidłowo zamontować kratki ściekowe?

Autor: |

Prawidłowe zamontowanie kratek ściekowych to dość skomplikowane zadanie. Przeciętni domownicy bardzo często nie są w stanie wykonać go samodzielnie i proszą o pomoc fachowców. Nieco inaczej jest w przypadku korzystania z profesjonalnie sporządzonego poradnika producenta wpustów podłogowych. Można z niego wyczytać wiele przydatnych informacji i zastosować rozmaite wskazówki w trakcie realizowania prac montażowych.

Montaż kratek ściekowych – jak się za to zabrać?

Duże znaczenie przy prawidłowym montażu kratek ściekowych ma to, czy montowane są wpusty jednoczęściowe, czy też dwuczęściowe. Mniej pracy czeka na osoby, które zabierają się za montaż kratek jednoczęściowych. 

Jednym z podstawowych elementów jest to, aby zabezpieczyć krawędzie wpustów podłogowych przed potencjalnymi zabrudzeniami i zanieczyszczeniami. Na samym początku warto zwrócić uwagę na wyjęcie elementów wyciągalnych zakupionego wpustu. Następnie zainteresowani przechodzą do jego montażu. Wykonuje się to bezpośrednio w kielichu przyłącza kanalizacyjnego. Kluczowe jest to, aby:

  • wpusty stworzone z materiałów nierdzewnych były odpowiednio wypoziomowane,
  • zamontowane wpusty znalazły się na wysokości około 1,5 mm niższej niż posadzka.

Jeśli ktoś uważa, że montaż wpustów podłogowych to dla niego zbyt ciężka przeprawa powinien jak najszybciej zadzwonić po doświadczonych fachowców. Dzięki temu prace montażowe przebiegną sprawniej i bez jakichkolwiek błędów.

Montaż wpustów podłogowych – co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

W trakcie profesjonalnego montażu wpustów podłogowych warto również pamiętać o zastosowaniu specjalnych rozpórek (uniemożliwiającym niepożądaną zmianę wewnętrznych wymiarów otworu kratki). Dodatkowo dba się o to, aby na styku kratki ściekowej i posadzki była wykonana pozorna dylatacja (można do tego użyć elastycznej fugi).

Powyższe zasady tyczą się przede wszystkim kratek jednoczęściowych, natomiast w przypadku wpustów dwuczęściowych odwodnienie jest zazwyczaj montowane w stropach. Wiąże się to z przestrzeganiem dwóch podstawowych zasad: korpus powinien być umieszczony w około 15 mm zagłębieniu oraz około 10 cm od pierścienia. Zaleca się też wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. 

Jeśli ktoś podejdzie do sprawy rzetelnie i z pełnym zaangażowaniem montaż wpustów nie powinien być dla niego żadnym kłopotem. W innym przypadku lepiej bazować na wiedzy i zaawansowanych umiejętnościach fachowców. Każdemu zależy przecież na tym, aby spływ wilgoci w izolacji przebiegał bezbłędnie. Niekiedy lepiej wydać na takie prace nieco więcej i zagwarantować sobie stuprocentowy spokój. 

/ REKLAMA /

Last modified: 16 grudnia 2021

Zmień język »