Pomysł na czyste podwórka

Autor: |

Worki stojące przy kontenerach, trawniki usłane śmieciami, porzucone stare meble oraz odpady po remontach. Do tego śmieci podrzucane z okolicy. Niestety taki widok często towarzyszy świdnickim osiedlom. Władze miasta chcą uporządkować te miejsca wprowadzając program „Czyste podwórko”.

W ramach inicjatywy zarządcy budynków mogliby zwrócić się do Urzędu Miasta o dofinansowanie na budowę wiat, które zabezpieczyłyby miejsce gromadzenia odpadów, a przy tym wyglądały estetycznie. Dostęp do nich mieliby jedynie mieszkańcy danej nieruchomości.

– Na razie jesteśmy na etapie konsultacji społecznych. Problemem jest nie tylko podrzucanie śmieci przez innych mieszkańców, ale też zostawianie worków w miejscach, do których mają dostęp zwierzęta. Chcemy porozmawiać o tym z mieszkańcami i znaleźć rozwiązanie. Myślę, że wiaty śmietnikowe pomogłyby uporządkować przestrzeń na osiedlach i ułatwiłyby utrzymanie czystości – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. Dodaje: – Zdajemy sobie sprawę, że finansowanie takich obiektów to duży problem dla wspólnot, dlatego chcemy wyjść im naprzeciw i wesprzeć takie inwestycje.

Na facebookowym profilu zastępcy burmistrza trwa dyskusja o programie. Każdy może wypowiedzieć się na temat pomysłu. „Super pomysł, na Środkowej jest tragedia!” – pisze pani Wioletta. „Jestem za. Śmietniki na Akacjowej wołają o pomoc” – dodaje pani Agata. „Super pomysł. Poprosimy o wiaty na Kopernika przy Hotelowej. W poniedziałek tam jest dramat. Nie da się przejść na parking” – zauważa pani Monika. „Wiaty jak najbardziej wskazane. Dużo przyjezdnych korzysta z kontenerów” – skarży się pan Ryszard. To tylko część komentarzy, które publikują świdniczanie. Nie brakuje też głosów, które nie popierają projektu: „W tych wiatach potem tak śmierdzi, że trudno tam wejść, wcale nie jest specjalnie czyściej” – pisze, na przykład pani Anna. Wielu osób mieszkających w blokach, przy których już znajdują się wiaty śmietnikowe zauważa też, że nie jest to idealne rozwiązanie. „Śmieci są zostawiane pod wiatami, często przez mieszkańców, którzy zapomną kluczy…” – argumentuje pan Adrian. „Tam, gdzie są wiaty również jest problem z czystością wokół. Wiele osób zostawia swoje worki ze śmieciami przed wiatą. Mimo zamontowanych kamer wokół, problem nie zostaje rozwiązany. A wiadomo, co się później dzieje, kiedy do takiego wora dorwą się zwierzęta” – dodaje pani Monika.

Jak duże byłyby kwoty dofinansowania i kiedy ruszyłby program?

– Na razie nie możemy jeszcze mówić o tym, jak wysokie byłyby dotacje na wiaty. Na pewno chcemy jeszcze w tym roku przygotować projekt, by zarządcy mogli zacząć składać wnioski – wyjaśnia M. Dmowski.

Do sprawy wrócimy.

Last modified: 20 lipca 2021

Zmień język »