Pomocna aplikacja

Autor: |

Fot. lubelska.policja.gov.pl

Coraz więcej osób przechodzi domową kwarantannę. To Polacy, którzy mieli kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem oraz Ci, którzy powrócili z zagranicy. Aby przejść ją sprawnie i bezpiecznie stworzono specjalną aplikację na telefon. „Kwarantanna domowa” ułatwia komunikację ze służbami i otacza lepszą opieką.

Aplikacja jest darmowa. Można ją pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zainstalowaniu należy zweryfikować konto za pośrednictwem numeru telefonu. Następnie aplikacja będzie prosić o zrobienie selfie. To główne zadanie, które będzie odbywać się, co jakiś czas. Prośby o ich zrobienie będą się pojawiać z zaskoczenia. Czas przeznaczony na wykonanie zdjęcia to 20 minut. Po tym czasie osoba korzystająca z aplikacji otrzyma przypomnienie. Jeśli w dalszym ciągu nie wykona fotografii, jej obecność sprawdzą policjanci.

Konto użytkownika w aplikacji jest dostępne 14 dni od momentu aktywacji. Później konto zostaje dezaktywowane.

Świdniccy funkcjonariusze są na etapie wdrażania aplikacji. Kontrolują jednak mieszkańców, którzy odbywają kwarantannę.

– Nadzór sprawujemy codziennie. Na szczęście świdniczanie stosują się do obowiązujących zasad. Nie mieliśmy przypadku, aby ktoś opuścił miejsce pobytu – mówi podinspektor Paweł Leśny z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Funkcjonariusze przypominają, że za złamanie kwarantanny grozi kara grzywny do 30 tysięcy złotych. Więcej informacji na stronie internetowej: www.gov.pl/kwarantannadomowa.

Last modified: 7 maja 2020