Pomoc na telefon

Autor: |

Pomagają osobom na kwarantannie, seniorom, niepełnosprawnym i tym, którzy nie są w stanie sami sobie poradzić. Urzędników wspierają wolontariusze. W pogotowiu są także oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dwa dni temu do skrzynek pocztowych w domach jednorodzinnych trafiły specjalne ulotki. Na klatkach schodowych bloków zawisły plakaty. Przedstawiciele Urzędu Miasta informowali w ten sposób o pomocy dla seniorów i osób potrzebujących. Władze ratusza tłumaczą, że zapewniają wsparcie dla trzech grup mieszkańców.

– Pierwsza to osoby, które są na kwarantannie i nie mają zapewnionej pomocy ze strony rodziny czy sąsiadów. W tej chwili mamy już taki przypadek. Pod jednym adresem są dwie osoby odbywające kwarantannę. Straż Miejska codziennie dostarcza im paczki z żywnością – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta,

Druga grupa to podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, osoby starsze, ale również niepełnosprawne. – Dla takich mieszkańców przygotowujemy bezpłatne paczki żywnościowe i ze środkami czystości. Następnie dostarczamy je do ich miejsca zamieszkania – tłumaczy Andrzej Mańka, kierownik MOPS.

Szef ośrodka dodaje, że w większości są to osoby, które już korzystają z pomocy społecznej i są znane pracownikom MOPS. Natomiast trzecią grupę stanowią starsi mieszkańcy, którzy potrzebują pomocy w bieżących zakupach.

– Są to osoby, które mają własne środki utrzymania, natomiast w związku z wiekiem, czy stanem zdrowia, nie powinny samodzielnie robić zakupów – wyjaśnia E. Jankowska. – Dla nich tworzymy bazę wolontariuszy, którzy pójdą do sklepu i dostarczą potrzebne zakupy pod wskazany adres.

Mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z takiej pomocy, powinni kontaktować się z MOPS. Tam zostaną poproszeni o pozostawienie numeru telefonu, który zostanie przekazany odpowiedniemu wolontariuszowi.

–  Taka osoba skontaktuje się z potrzebującym i pomoże – mówi E. Jankowska.

Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że w tej chwili są w stanie pomagać seniorom własnymi siłami.

– Mamy bardzo wielu wolontariuszy. Choć oczywiście liczymy się z tym, że ilość osób w potrzebie może znacznie wzrastać w kolejnych dniach – zaznacza sekretarz miasta.

Wówczas na pomoc urzędnikom pośpieszą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich przedstawiciele już spotkali się z władzami Świdnika.

– Pomagamy osobom starszym i będącym na kwarantannie. Możemy dostarczać zakupy, leki, wspierać rodziny, które pracują w służbie zdrowia i nie mają czasu, żeby pójść do sklepu. Taką pomoc realizujemy już w Zamościu. Działamy w uzgodnieniu z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Gdzie dzwonić?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdniku: udziela potrzebującym osobom starszym pomocy w zakresie zakupów, niezbędnych artykułów spożywczych i higienicznych – telefoniczne zgłoszenia od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00 pod nr tel. 570 22 61 33 lub 570 85 65 19.

Miejskie Centrum Profilaktyki w Świdniku: udziela potrzebującym osobom starszym pomocy psychologiczno-telefonicznej, telefoniczne zgłoszenia od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–14.00 pod nr tel. 81 468 77 96.

Last modified: 7 maja 2020