Pomoc dla przedsiębiorców

Autor: |

Zdjęcie poglądowe
Początek roku znowu dał się we znaki przedsiębiorcom. Ze względu na pandemię, wiele branż musiało zupełnie zrezygnować z działalności lub mocno ograniczyć swoje usługi. Świdnickim firmom stara się pomagać ratusz. W poniedziałek radni przyjęli uchwałę zwalniającą najbardziej zagrożonych przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.

Zgodnie z przygotowanym dokumentem, kilka grup przedsiębiorców zostanie zwolnionych z płacenia podatku od nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Otrzymają ulgi w sytuacji, gdy ze względu na pandemię doszło do pogorszenia ich płynności finansowej.

Wśród wymienionych w projekcie branż znalazły się te, które z powodu koronawirusa musiały częściowo lub zupełnie zrezygnować z prowadzonych działalności. Pomoc będzie dotyczyła, między innymi: hoteli i obiektów zakwaterowania, restauracji oraz pozostałych placówek gastronomicznych, obiektów sportowych i służących poprawie aktywności fizycznej.

– W budżecie zaczynamy już zauważać spadek wpływów z podatku dochodowego od naszych mieszkańców. Powodem tej sytuacji jest przede wszystkim pandemia. Mimo trudnego czasu, staramy się pomóc przedsiębiorcom, którzy najbardziej ucierpieli. Widzimy, że największe firmy nie mają problemu z opłacaniem podatku od nieruchomości, natomiast sytuacja wygląda gorzej wśród mniejszych. Dlatego to przede wszystkim do nich kierujemy naszą pomoc – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Zwolnienie z podatku będzie dotyczyło trzech najbliższych miesięcy (od kwietnia do końca czerwca). Każdy przedsiębiorca, który będzie chciał z niego skorzystać, będzie musiał złożyć do Urzędu Miasta informację o prowadzonej działalności oraz spadku obrotów.

To nie pierwsza miejska pomoc dla przedsiębiorców. Pod koniec stycznia tego roku radni przyjęli uchwałę, która dała prawo ubiegania się właścicielom lokali gastronomicznych o zwolnienie z pierwszej raty opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu. Termin drugiej i trzeciej raty został wydłużony do końca roku. Natomiast pierwsze zwolnienia z  podatku od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste zostały wprowadzone już w minionym roku. Właściciele firm mogli też liczyć na ulgi w czynszach, jeśli swój biznes prowadzą w miejskim lokalu. Ostatecznie z miejskiej pomocy skorzystało 56 przedsiębiorców, przyznane zwolnienia opiewały łącznie na blisko 464 tys. zł.

Last modified: 31 marca 2021