W południowo-zachodniej części Polski powódź zbiera tragiczne żniwo. Woda zalewa kolejne miasta i wsie, a ich mieszkańcy tracą dobytek życia. Wiemy, że świdniczanie mają ogromne serca i że zawsze chętnie angażują się w pomoc osobom, które znalazły się w potrzebie. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje o zbiórkach prowadzonych w Świdniku.
POMOC RZECZOWA
Miejski Ośrodek Kultury
Główna zbiórka prowadzona jest w Miejskim Ośrodku Kultury. Od dziś do czwartku włącznie (19 września), w godz. 7:00-21:00 można przynosić do holu Kina Lot najpotrzebniejsze rzeczy: wodę butelkowaną, żywność (gotową do spożycia, w konserwach albo słoikach), podstawowe artykuły medyczne (bandaże, opatrunki na drobne urazy, płyny i spraye antyseptyczne, plastry), koce termiczne, karmę dla zwierząt. Lista potrzebnych rzeczy zostanie wkrótce zaktualizowana. MOK nie zbiera natomiast tekstyliów – ubrań, koców, pościeli czy śpiworów. Nie prowadzi też zbiórki pieniężnej.
Wszystkie dary, które zostaną przyniesionego ośrodka zostaną przekazane do lubelskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża, który przekaże je powodzianom.
Zbiórka harcerzy
W działania na rzecz osobom, które ucierpiały w powodzi zaangażowali się harcerze. 6. Świdnicka Drużyna Harcerska Impresja od wtorku do czwartku będzie prowadziła zbiórkę w sklepie Biedronka przy Parku Handlowym MPark. Osoby, które będą chciały zostawić u nich produkty, zrobią to w godzinach 15:00-20:00. Harcerzy spotkamy bezpośrednio przy kasach.
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich
Od dziś do środy Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich zbiera suchą żywność, środki czystości, środki higieniczne, wodę butelkowaną, środki opatrunkowe. Wszystkie te rzeczy zostaną przekazane do głównego punktu zbiórki, który w Świdniku znajduje się w Miejskim Ośrodku Kultury.
Park Avia
Korzystając z Parku Avia również można pomóc powodzianom. Artykuły, takie jak sucha żywność, środki czystości, woda butelkowana, karma dla zwierząt, należy zostawić w Punkcie Obsługi Klienta. Również te dary zostaną potem przekazane do Miejskiego Ośrodka Kultury.
Szkoła Podstawowa nr 3
Uczniowie mogą przynosić żywność trwałą, wodę, środki czystości, artykuły higieniczne dla dzieci i dorosłych oraz karmę dla zwierząt. Zbiórka prowadzona jest w dwóch miejscach – w budynku zielonym (po dawnym Gimnazjum nr 3), w sali nr 301 oraz w żółtym, w gabinecie pani psycholog.
Szkoła Podstawowa nr 5
Społeczność tej placówki dołącza do akcji organizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury. Do środy, do godz. 16:00 zbiera dary w sali w sali 05 (podpiwniczenie).
Szkoła Podstawowa nr 7
Od jutra do 20 września szkoła będzie zbierać żywność z długą datą ważności, chemię gospodarczą, baterie, latarki, karmę dla zwierząt, środki higieny osobistej. Dary można przynosić w godz. 6:30-8:00 do świetlicy (sala nr 6) , a od 8:00 do 14:30 do biblioteki szkolnej.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1
Dary można przynosić również do ZSO nr 1. Zbiórka prowadzona jest od dziś w holu głównym szkoły. Rzeczy można wrzucać też do koszy ustawionych na terenie przedszkola lub zanieść do gabinetu 103C. Uwaga! Odzież nie będzie przyjmowana. Warto natomiast przynosić suchą żywność, środki czystości, wodę, karmę dla zwierząt. Zebrane dary zostaną przekazane do Miejskiego Ośrodka Kultury.
Zespół Szkół nr 1
Uczniowie tej szkoły zbierają żywność z długim terminem do spożycia, wodę, środki czystości i karmy dla zwierząt. Wszystkie zebrane artykuły zostaną przekazane do MOK.
I Liceum Ogólnokształcące
I LO uruchomiło zbiórkę żywności z długim terminem przydatności do spożycia oraz karmmy dla zwierząt. Wszystkie dary należy przynosić do gabinetu wicedyrektor placówki. Stamtąd zostaną przekazane do MOK i Lubelskiego Animals.
Zespół Żłobków Miejskich
W zbiórkę darów dla powodzian angażuje się też Zespół Żłobków Miejskim. Wszystkie przekazane tam rzeczy trafią do MOK.
Zespół Przedszkoli nr 2 (Przedszkola nr 4 i 6)
W działania włączył się też Zespół Przedszkoli nr 2, w którego skład wchodzą placówki nr 4 i 6. Zbierają: wodę w butelkach, środki czystości, żywność (gotowa do spożycia, w słoikach), podstawowe artykuły medyczne (bandaże, opatrunki na drobne urazy, płyny i spraye antyseptyczne, plastry), karmę dla zwierząt. Wszystkie te rzeczy zostaną przekazane do Miejskiego Ośrodka Kultury.
Przedszkole nr 7
To kolejna placówka oświatowa w Świdniku, która solidaryzuje się z powodzianami. Do 20 września zbiera: wodę, środki czystości, artykuły higieniczne, karmę dla zwierząt, konserwy.
Komitet Pomocy SOS Solidarność
Od środy zbiórkę będzie prowadzić Komitet Pomocy SOS Solidarność. Komitet będzie przyjmować żywność trwałą, środki czystości, ręczniki, wodę, odzież nieużywaną. Zbiórka będzie prowadzona w godz. 16:00-18:00 w pomieszczeniach komitetu znajdujących przy ul. Hotelowej 6a/4.
Polski Czerwony Krzyż – oddział w Świdniku
Zbiórkę niezbędnych rzeczy prowadzi też Polski Czerwony Krzyż – oddział w Świdniku, który znajduje się przy ul. Słowackiego 5.
Fundacja Rodzina Wysokich Lotów, Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Fundacja Rodzina Wysokich Lotów, Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy zbierają żywność, środki czystości, wodę, karmę dla zwierząt. Dary można przynosić do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego.
Biuro Poselskie Bartłomieja Pejo
Żywność z długim terminem ważności, środki higieny osobistej, karmę dla zwierząt i inne potrzebne przedmioty można przynosić do Biura Poselskiego Bartłomieja Pejo przy ul. 3 Maja 1A codziennie w godz. 16:00-20:00. Nr kontaktowy – 667 665 045.
Ochotnicza Straż Pożarna w Minkowicach
Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Minkowicach zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Do 22 września, w godz. 8:00-10:00 do remizy OSP KSRG Minkowice można przynosić: wodę mineralną, soki, żywność długoterminową, artykuły chemiczne i higieniczne, pieluchy i mleko modyfikowane dla dzieci, środki opatrunkowe a także koce termiczne. Strażacy dostarczą pomoc bezpośrednio tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.
Strażacy będą też odbierać rzeczy z następujących punktów:
– Salon kosmetyczny Maksimum Piękna – ul. Generała Okulickiego 8, pierwsze piętro
– OSP Starościce
POMOC FINANSOWA
Osoby chcące przekazać pieniądze na rzecz osób, które ucierpiały w powodzi mogą to zrobić na kilka sposobów. Poprzez Polski Czerwony Krzyż, Fundację Siepomaga.pl czy Caritas Polska.
Polski Czerwony Krzyż:
– numer konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060
– BLIK 794 332 211
– link do płatności PayU: https://pck.pl/wspieraj-nas/
– link do zrzutki: https://zrzutka.pl/naratunekpowodz
Fundacja Siepomaga.pl:
– link do zbiórki: www.siepomaga.pl/powodzie
Caritas Polska:
– poprzez oficjalną stronę caritas.pl
– poprzez BLIK na numer 668 070 000 tytułem POWODZ
– przelew tradycyjny na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ
Last modified: 20 września 2024