Pomaganie przez słuchanie

Autor: |

Fot. z klipu #StayTogether / YouTube

Ruszyła największa kampania społeczna w historii polskiej muzyki. Około 80 wokalistów i instrumentalistów z Polski nagrało utwór #StayTogether. Artyści apelują o wsparcie i odpowiedzialność podczas epidemii koronawirusa. Głos w piosence zabrała również świdniczanka Monika Kowalczyk.

–  Do projektu zaprosiła mnie wokalistka jazzowa i songwriterka Karo Glazer, która w dużej mierze skomponowała utwór. Jest także inicjatorką akcji. Poznałyśmy się dzięki programowi dla muzyków i menagerów „Tak Brzmi Miasto”. Bardzo się cieszę z tego zaproszenia. Śpiewam obok takich osób jak Natalia Grosiak z zespołu Mikromusic, Renata Przemyk czy akordeonista Marcin Wyrostek. To duże wyróżnienie, a także szansa, aby zabrać głos w tym ciężkim czasie – mówi Monika Kowalczyk.

Utwór powstał w trakcie najbardziej rygorystycznej kwarantanny. Każdy uczestnik projektu nagrał swoją partię w domu.

– Karkołomne zadanie sklejenia kilkudziesięciu wokali i nagrań wideo przypadło Karo Glazer, Remkowi Zawadzkiemu, realizatorowi utworu oraz menagerowi Łukaszowi Feldkowi – tłumaczy świdniczanka.

Utwór to zachęta do tego, aby być odpowiedzialnym za siebie i za tych, którzy są obok nas. W pierwszych sekundach teledysku występuje również Jurek Owsiak, który namawia do trzymania się razem.

– Ten trudny czas może być dla nas sprawdzianem. To utwór pełny radości i nadziei. Pozwala zrozumieć, że nikt nie jest sam – dodaje M. Kowalczyk.

Patronami akcji są Sieć Kreatywnych Miast Muzyki UNESCO oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Utwór ma także wymiar charytatywny. Każde odtworzenie zasili konto Fundacji WOŚP.

Piosenka jest dostępna w serwisach streamingowych, między innymi: na YouTube, Spotify, Tidal, Apple Music oraz SoundCloud.

Last modified: 17 sierpnia 2020