Policjanci drogówki biją na alarm

Autor: |

W dalszym ciągu najczęściej brak rozwagi i należytej dbałości o własne bezpieczeństwo jest powodem wielu nieszczęść.

Blisko 40 % spośród zdarzeń drogowych to zdarzenia z udziałem pieszych. Niewielki element odblaskowy, poruszanie się właściwą stroną drogi, niejednokrotnie ma znaczący wpływ na bezpieczne dotarcie do celu. Szybko zapadający zmierzch, ograniczona przejrzystość powietrza, niewłaściwe lub niewidoczne oznakowanie, mokra nawierzchnia oraz brak oświetlenia jednośladów połączone z brakiem rozwagi, czy zamyśleniem mogą stać się przyczyną nieszczęść.

W okresie ostatnich 9 miesięcy tego roku na terenie powiatu świdnickiego odnotowano 20 wypadków drogowych, w aż w 8 z nich brali udział piesi, co stanowi 40% ogółu zdarzeń. Analiza poprzednich lat pokazuje, że właśnie w okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej ilości zdarzeń, szczególnie z udziałem pieszych i kierowców jednośladów. Na pytanie, co było powodem tragedii, pada przerażająca odpowiedz: nagłe wtargniecie pieszego na jezdnię, brak widoczności na drodze. Niestety nie brakuje również nietrzeźwych kierowców jednośladów, którzy jadąc całą szerokością jedni stwarzają zagrożenie dla siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Już dzisiaj drogowi stróże prawa, apelując o rozwagę, przypominają o bezpiecznym zachowaniu na drodze. Niewielki element odblaskowy, sprawne oświetlenie roweru, połączone z trzeźwą ostrożnością niejednokrotnie zapobiegną tragedii. Jednocześnie policjanci ostrzegają, że nie będzie taryfy ulgowej dla drogowych piratów. Rozpoczynające się właśnie tegoroczne działania pod hasłem „PIESZY”, mają na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach powiatu świdnickiego, ale także wytworzenie wśród uczestników ruchu drogowego świadomości, że oni sami przede wszystkim odpowiedzialni są za własne bezpieczeństwo.

Last modified: 1 lipca 2020