Polecimy w kosmos

Autor: |

Dzieci z Przedszkola nr 4 zostały projektantami oraz budowniczymi pojazdów i statków kosmicznych. Na konkurs o tej tematyce przygotowały 42 wspaniałe prace. Jednym z jego założeń było również wykorzystanie odpadów, na przykład, kartonu, plastikowych butelek lub folii.

– Pomysł zrodził się podczas konstruowania planu pracy na kolejny miesiąc i wynikał z zainteresowań przedszkolaków. Razem z Eweliną Guz, wychowawczynią grupy Montessori 3, za aprobatą pani dyrektor, postanowiłyśmy zorganizować plastyczno-kosmiczne zmagania – wyjaśnia Joanna Łuczko, wychowawczyni grupy Montessori 2. Dodaje: – W naszych grupach zagadnienia związane z kosmosem są szeroko omawiane. Dzieci poznają Układ Słoneczny, planety, księżyc i jego fazy, różne galaktyki oraz gwiazdozbiory. Podczas zajęć wykraczamy poza podstawę programową, która w tych treściach jest dość uboga i zauważamy, że nasi podopieczni bardzo chętnie przyswajają wszystkie ciekawe informacje o tej tematyce, ale także sami dużo wiedzą i dzielą się tym z innymi.

Jak się okazało, statki i pojazdy kosmiczne to nie tylko domena chłopców. I miejsce w konkursie zajęły dziewczęta: Nina Białowąs (za pojazd kosmiczny zbudowany z kartonu, plastikowej butelki, kolorowych nakrętek, płyt CD) i Pola Piętowska (za rakietę z puszek, nakrętek, plastikowych butelek). Druga nagroda powędrowała do Juliana Cholewy, który skonstruował rakietę z plastikowych butelek i nakrętek, kartonu i doniczek oraz przygotował strój kosmonauty. Trzecią lokatę uzyskał Wiktor Brygoła, za przygotowanie statku UFO ze srebrnej folii oraz rakiety z papieru. Jury przyznało również kilka wyróżnień. Otrzymali je: Ola i Krzyś Skakuj, Hania Gruszczyńska, Wojtek Kopyciński, Iga Bednarz i Alicja Misiurek.

– Zgłoszone prace były bardzo różnorodne, ciekawe i oryginalne, wykonane ze szczególną starannością i zaangażowaniem. Zachwyciło nas, że każdy z autorów miał swój pomysł na wykonanie zadania i żadne z dzieł nie było do innych podobne. Każdy pojazd był wyjątkowy i niepowtarzalny, dlatego musimy przyznać, że wybór laureatów był naprawdę trudny – mówi pani Joanna, której w ocenie konkursowych prac towarzyszyły Beata Kowalczyk, dyrektor Zespołu Przedszkoli nr 2, Ewelina Guz i Zuzanna Zubek – Gańska, kurator sztuki „Galeria Gardzienice”.

Fotografie niezwykłych konstrukcji można podziwiać w holu przedszkola na wystawie „Lecimy w kosmos” oraz w galerii online na Facebooku „Czwórki”.

aw

« z 2 »

Last modified: 18 grudnia 2020

Zmień język »