Polecają książkę na wakacje

Autor: |

Czytelnicy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej nie tylko oddają się lekturze, ale też recenzują wybrane książki. Prezentujemy dzisiaj opinie na temat pozycji wybranych przez 8-letnią Joannę Wołoszkiewicz oraz Julię Pinkos, która prowadzi blog „Z książką przez życie”.

Dzieci z Hamamatsu

Muszę przyznać, że na samym początku nie za bardzo chciało mi się czytać tę książkę. Gruba, z prostą okładką, ilustracje wydawały się nieciekawe. Ale niech was to nie zwiedzie…

„Dzieci z Hamamatsu” autorstwa Mochi Ka to opowieść o 6-letniej Laurze, która przyleciała do małego miasteczka w Japonii i zaprzyjaźniła się z trójką dzieci w swoim wieku. Zachwyciły mnie ich barwne przygody. Niesamowite było, kiedy wspólnie walczyły z przeciwnościami losu, a innym razem śmiały się do łez.

Książka nie zalicza się do tajemniczych historii z dreszczykiem. Jest raczej miłą, spokojną, dającą do myślenia lekturą o przyjaźni. Gdy ją czytałam, czułam jakby na każdej stronie czekała na mnie nowa przygoda. Z książki można się też wiele dowiedzieć na temat Japonii, a duża ilość stron wcale nie stanowi wady tylko ogromną zaletę. Polecam.

Asia Wołoszkiewicz

Tysiąc odłamków ciebie

Claudia Gray, a tak naprawdę Amy Vincent, to amerykańska autorka książek dla młodzieży. Znana jest z serii „Wieczna noc”, która zyskała miano bestsellera.

W „Tysiącu odłamków ciebie” poznajemy historię młodziutkiej Marguerite Caine, której rodzice są wybitnymi fizykami. Jej matka wymyśla przyrząd – Firebrdem oraz teorię mówiącą o możliwości podróży po równoległych światach.

Wszystko byłoby cudownie i jak w bajce, gdyby nie Paul Markov – asystent rodziców Marguerite, oskarżony o morderstwo jej ojca. Młodzieniec ucieka do innego wymiaru, gdzie nie spotka go kara za czyn, którego się dopuścił. Bohaterka, wspólnie z przyjacielem domu – Theo, rusza w pogoń za Paulem, a jej jedynym pragnieniem jest chęć zemsty. Dzięki wynalazkowi matki trafia do unowocześnionego Londynu, carskiej Rosji oraz cywilizacji funkcjonującej pod wodą. Marguerite odkrywa tajemnice, które mają doprowadzić ją do prawdy. W książce nie brakuje wątku miłosnego. Bohaterce towarzyszy wiele rozterek związanych z tym tematem.

Lektura pozwala czytelnikowi puścić wodze fantazji, dzięki szczegółowym opisom. Książka przeznaczona jest dla młodego czytelnika, więc nie musimy się obawiać, że znajdziemy w niej mnóstwo teorii naukowych. To lekka lektura, która może umilić wakacyjny wieczór lub pobyt na plaży. Jest dostępna w Fili nr 1.

Julia Pinkos

Last modified: 9 sierpnia 2021

Zmień język »