Polak z Sercem

Autor: |

fot. KSM Świdnik
Akcja wystartowała 11 listopada i potrwa do 15 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wsparcie Polaków mieszkających na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Dzięki darczyńcom spełniają się ich marzenia, na przykład wyjazd na wakacje czy słuchanie polskich audycji radiowych, ale też otrzymują żywność, przybory szkolne i środki czystości.

– To granice się zmieniły, oni zostali u siebie. Musimy im teraz pomóc. Akcja „Polak z Sercem” organizowana jest przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Polsce. Co roku włącza się do niej  około 20 oddziałów i ponad 100 wolontariuszy z naszego regionu. Nie inaczej jest w tegorocznej, czwartej edycji – mówi Paulina Wawszczak, skarbnik diecezjalny KSM Archidiecezji Lubelskiej.

W charytatywnym przedsięwzięciu wzięły też udział świdnickie oddziały: „Armia Pana” z parafii pw. Św. Kingi oraz „Semper Tuo” z parafii pw. NMP Matki Kościoła. W ubiegłym tygodniu wolontariusze KSM przeprowadzili zbiórkę do puszek. Kwestowali przy kościołach, po mszach św., a także w Szkole Podstawowej nr 5. Udało się zebrać prawie 3 tys. zł.

To jednak dopiero początek akcji. Do 15 stycznia działać będzie eDaromat, czyli wirtualna platforma do przekazywania środków na konkretne potrzeby naszych rodaków z Kresów. Na stronie Polak z Sercem można wybrać produkty lub usługi, które chcielibyśmy podarować. Są wśród nich, na przykład, apteczka dla seniora, sesja rehabilitacyjna, integracyjny plac zabaw, wymarzony prezent na Boże Narodzenie, zestaw ogrodnika, piórnik dla malucha, mała paczka żywnościowa lub ze środkami czystości, a także pojedyncze produkty żywnościowe i chemiczne. Ich koszt waha się od 3,5 zł do około 200 zł.  Aby pomóc, można również wysłać charytatywnego SMS-a o treści KRESY, pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

– Wielki finał zaplanowano 15 stycznia. Nie czekajmy jednak do ostatniej chwili, tak by chociaż część darów trafiła do Polaków na Wschodzie jeszcze przed świętami. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe wsparcie – dodaje P. Wawszczak.

W poprzedniej edycji akcji do naszych rodaków mieszkających na Liwie, Białorusi i Ukrainie trafiło ponad 100 tys. zł. Otrzymali żywność, przybory szkolne i środki czystości. Za zebrane pieniądze wsparto setki rodzin i wydano 13 500 gorących posiłków w stołówkach dla ubogich.

Last modified: 27 listopada 2021