Pojedziemy aleją

Autor: |

fot. Urząd Miasta Świdnik

Jeszcze w tym tygodniu skorzystamy z możliwości przejechania aleją NSZZ „Solidarność”. Na ulicy trwają odbiory prac budowlanych.

– Al. „NSZZ Solidarność” jest fragmentem małej obwodnicy Świdnika. Odciąży ulicę Klonową i inne drogi przenoszące ruch samochodowy z Lublina we wschodnie rejony miasta. Nie planujemy żadnej pompy związanej z otwarciem, bo czasy nie te, mogę natomiast obiecać, że niemal z marszu ruszymy z budową drugiego etapu, od ul. Hryniewicza do Kusocińskiego. Mamy plany, czekamy na Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. W planie budżetu na przyszły rok zarezerwowaliśmy na nią 3,6 mln zł. Za rok o tej porze aleja powinna być już w całości przejezdna – deklaruje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Jak na ważność i długość arterii historia jej powstawania jest zadziwiająco krótka. Prace budowlane rozpoczęły się przed wakacjami. Od tego czasu wybudowano 1,2 km jezdni i towarzyszącą jej ścieżkę rowerową, chodniki, podjazdy pod posesje, oświetlenie, odwodnienie i zatoki przystankowe. Koszt inwestycji to ponad 11,2 mln zł. Miejskim urzędnikom udało się zdobyć 5 mln zł dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.

Na tym jednak nie koniec. Podobnie jak pierwszy, również drugi odcinek powstawanie w oparciu o specustawę drogową. Plany przewidują wykonanie około 580 metrów ulicy wyposażonej w pełną infrastrukturę. Nowa droga ma być nie tylko ułatwieniem dla mieszkańców, ale przyśpieszyć rozwój tego rejonu Świdnika i budowlaną ekspansję miasta na południe.

– W planie zagospodarowania przestrzennego położone tu tereny przeznaczone są pod zabudowę wielorodzinną. Nie da się jednak w obecnych czasach postawić budynku bez umożliwienia ludziom dotarcia do niego samochodem. Plany inwestycji drogowych,, niejako powiązanych z budową al. NSZZ ”Solidarność” otworzą przed inwestorami nowe możliwości – mówi zastępca burmistrza.

W ślad za aleją zaczną więc powstawać dwie kolejne arterie: ul. Chryzantemowa i ul. Sąsiedzka, o długości w sumie ponad 1,2 km. Połączą one al. NSZ „Solidarność” z ul. kard. S. Wyszyńskiego, krzyżując się po drodze z ul. Gospodarczą. Zamysł na Chryzantemową zakłada kompletną zmianę aranżacji otoczenia cmentarza, przy którym będzie ona przebiegać.

jmr

Last modified: 1 grudnia 2020