Pojadą na mistrzostwa Polski

Autor: |

Miesiąc temu cieszyliśmy się z sukcesu siatkarek Gimnazjum nr 1, które sięgnęły po mistrzostwo naszego województwa. Triumf w imprezie dał im przepustkę do walki o miano najlepszych w kraju. Wyjazd na czerwcowe mistrzostwa w Kołobrzegu stanął jednak pod dużym znakiem zapytania. Wszystko przez wysokie koszta, potrzebne do zorganizowania trzydniowego pobytu nad polskim morzem. Z pomocą przyszli jednak radni. Na ostatniej sesji Rady Miasta obiecali, że przekażą odpowiednie środki z budżetu.

– Wyjazd na mistrzostwa Polski to sprawa oczywista – mówi Artur Soboń, sekretarz miasta. – Szkoły mają na ten cel zabezpieczone środki w swoich budżetach. Na bieżąco korygujemy też szkolne budżety, zarówno przesuwając, a gdy trzeba to dodając pieniądze na ich działalność. Traktujemy tą sprawę jako jeden z wielu zgłaszanych do nas przez szkoły wniosków budżetowych. Nie ma zagrożenia, aby przeszkodą w realizacji sukcesów sportowych dzieci  i młodzieży były finanse, bo wszechstronna edukacja i rozwój naszych uczniów to jeden z podstawowych priorytetów miasta. Każdy sukces świdnickiej młodzieży dodatkowo nas zobowiązuje do tworzenia dla niej jak najlepszych warunków.

Dla podopiecznych Anety Staweckiej, występ w finałowym turnieju czempionatu Polski będzie z pewnością najważniejszym wydarzeniem w ich dotychczasowej przygodzie z siatkówką. Świdniczanki będą miały okazję sprawdzić się na tle rówieśniczek z wielu zakątków Polski. To także szansa na wypromowanie się.

– Trenujemy razem od 4-5 lat – mówią siatkarki. – Najpierw w klasie sportowej, w Szkole Podstawowej nr 7, potem w Gimnazjum nr 1. Dojście do finałów już jest sukcesem, ale nie zamierzamy spoczywać na laurach. Do Kołobrzegu pojedziemy po wygraną! Oprócz tego mamy szansę pokazania się, zostania zauważonym przez trenerów.

Będzie SOS dla dziewcząt

Kolejną dobrą wiadomością dla świdnickiego środowiska siatkówki jest utworzenie w naszym mieście drugiego Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego. Od dwóch lat program dla chłopców realizuje Gimnazjum nr 1, teraz dołączą do niego dziewczęta.

– To dla nas świetna wiadomość – mówią Aneta Stawecka i Cezary Sekuła – nauczyciele wychowania fizycznego w G1. – Dzięki udziałowi w programie otrzymamy od Polskiego Związku Piłki Siatkowej dofinansowanie na nowy sprzęt i stroje sportowe. Centrala zapewnia także szkolenia dla trenerów, które prowadzą znani w naszym kraju szkoleniowcy. Młodzi adepci siatkówki mają sfinansowane również wyjazdy na turnieje S.O.S. Zakwalifikowanie Świdnika do programu to duże wyróżnienie. W całym województwie są tylko cztery takie ośrodki dla dziewcząt. Warto też podkreślić, że „Jedynka”, jako jedna z nielicznych szkół w Polsce, bierze udział zarówno w szkoleniu chłopców jak i dziewcząt.

– Inicjatywa Siatkarskich Ośrodków Szkolnych jest jednym z najlepszych projektów rozwoju sportu wśród młodzieży. Jako miasto chętnie angażujemy się w inicjatywę Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Tym bardziej, że świdnicka siatkówka dziewcząt i chłopców stoi na niezmiennie wysokim poziomie, a wśród nauczycieli jest wielu świetnych trenerów tej dyscypliny. Gotowi jesteśmy też wypełnić swoje zobowiązania wobec PZpS, między innymi poprawiając infrastrukturę sportową przy Gimnazjum nr 1 – podsumowuje A. Soboń.

Last modified: 29 czerwca 2020