Podzielili milion

Autor: |

fot. archiwum portalu

Znamy już projekty, które zostaną zrealizowane w ramach szóstej edycji Budżetu Obywatelskiego. Świdniczanie wybrali czternaście z piętnastu zgłoszonych pomysłów. Wśród nich znalazły się wydarzenia sportowe i kulturalne, imprezy, koncerty, zajęcia wyrównawcze dla najmłodszych, ale także miejsca rekreacji, działania na rzecz rozwoju czytelnictwa oraz opieki nad czworonogami.

Działający w Urzędzie Miasta zespół do spraw budżetu obywatelskiego przedstawił wyniki głosowania, które zakończyło się 21 października. 14 projektów uda się sfinansować z pieniędzy przeznaczonych na Budżet Obywatelski. Urzędnicy zdecydowali jednak, że dołożą brakujące środki na piętnastą inicjatywę, którą są Plenerowe Potańcówki Miejskie.

– Cieszymy się, że pomysły naszych mieszkańców zaistnieją w przestrzeni publicznej. Jesteśmy otwarci na ich propozycje. Widzimy, że świdniczanie co roku chętnie biorą udział w głosowaniu i że chcą współtworzyć przyszłość naszego miasta. Partycypacja społeczna w formie Budżetu Obywatelskiego z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Na projekty oddano łącznie 3304 głosy. Podobnie, jak w poprzednich latach, świdniczanie wspierali swoich faworytów na dwa sposoby. Na tradycyjną, czyli tzw. papierową formę zdecydowało się 1873 osoby. Nieco mniej mieszkańców wybrało głosowanie elektroniczne. Z tej możliwości skorzystało 1431 świdniczan. Najchętniej w BO brały udział kobiety, które oddały łącznie 1924 głosy.

– Najaktywniejsi byli mieszkańcy w wieku 60+. Oddali łącznie 31,5% głosów. Budżet Obywatelski cieszył się też zainteresowaniem wśród osób w wieku 36-49 lat. Stanowili 31,41% wszystkich głosujących. 16,19% kart pochodziło od świdniczan w wieku 26-35 lat, 11,88% od mieszkańców w przedziale wiekowym 50-59 lat, a 9,03% od osób poniżej 25 roku życia – informuje Monika Głowacka z wydziału promocji miasta w UM.

Wśród oddanych głosów 104 były nieważne. Komisja ich nie uznała w przypadku, gdy na karcie nie zaznaczono żadnego projektu albo wskazano więcej niż trzy.

Zwycięskie projekty:

Świdnickie Euro’2021, Dajmy im szansę – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin, Na dobry początek IV, Muzyczne Wieczory u Świętej Kingi (III edycja), Mały świat IV, Ogród wśród motyli, Na ludowo u Świętej Kingi – koncert Zespołu Mazowsze, Bibliobox 24/7 – całodobowy książkomat, Pomagajka IV, Świdnicka Noc Kultury, Piłkarska amatorska branżowa Liga Orlikowa, Oswoić kulturę – cykl koncertów edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych w Świdniku, Plenerowe Potańcówki Miejskie, Coolturalna Biblioteka – cykl wydarzeń literackich, muzycznych i filmowych oraz Sterylizacja, kastracja i czipowanie psów i kotów właścicielskich.

Last modified: 16 listopada 2020

Zmień język »