Płatność bezgotówkowa – przyczyny dużej popularności w Europie

Autor: |

Płatności bezgotówkowe zyskały w ostatnich dwóch latach dużą popularność. Wynika to z ich atutów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Przyczyny wzrostu popularności płatności tym sposobem zostały opisane m.in. w raporcie Jak COVID zmienił zwyczaje zakupowe i płatnicze Europejczyków, w którym swoje opinie m.in. na temat płatności bezgotówkowej wyrazili respondenci z aż 7 krajów.

Płatności bezgotówkowe a bezpieczeństwo

Płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia niż tradycyjna forma płatności gotówką. Zgodnie z badaniami naukowymi przeprowadzonymi przez australijską jednostkę rządową CSIRO koronawirus może utrzymywać się bowiem na banknotach nawet przez 28 dni. Aby mieć poczucie bezpieczeństwa, po kontakcie z takimi banknotami trzeba zatem pamiętać o dokładnym zdezynfekowaniu dłoni. Tymczasem w toku płatności bezgotówkowych w formie płatności zbliżeniowej karta lub smartfon nie przechodzą z rąk do rąk. Przez to mamy pewność, że nie przejdą na nas także żadne bakterie lub zarazki.

To jednak nie wszystkie atuty płatności bezgotówkowych powiązane z bezpieczeństwem. Brak konieczności zabierania ze sobą gotówki na zakupy minimalizuje również ryzyko kradzieży. Jeśli chodzi natomiast o kartę płatniczą, możemy ją w każdej chwili zastrzec, a w przypadku smartfona – do logowania się do aplikacji wymagany jest specjalny kod, stąd też nie musimy się martwić o to, że stracimy pieniądze przez naszą nieuwagę.

Płatności bezgotówkowe a sytuacja pandemiczna

Zwyczaje płatnicze uległy zmianom w latach 2020 i 2021. Z badania przeprowadzonego przez eService wynika, że aż 43% Europejczyków w toku pandemii zaczęło częściej realizować płatności bezgotówkowe. Wpływ na to miały wprowadzone w pierwszych miesiącach pandemii obostrzenia epidemiczne. Dużo sklepów i punktów usługowych zdecydowało się wówczas wdrożyć u siebie terminale płatnicze (w Polsce korzystając z korzystnego względem kosztów obsługi programu Polska Bezgotówkowa, który realizowany jest między innymi we współpracy ze stroną bezgotowki.pl), za pomocą których można realizować transakcje za pomocą kart płatniczych czy smartfona. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy klienci przyzwyczaili się już do tego, że płatności realizowane są w bezgotówkowej formie. Coraz mniejsza część z nich nosi ze sobą gotówkę, stąd też nastawianie się jedynie na tradycyjną formę płatności może się w obecnej chwili skończyć poważnymi stratami dla naszego biznesu.

Sytuacja, jeśli chodzi o wysoką popularność płatności bezgotówkowych, nie powinna ulec zmianom w nadchodzących miesiącach. Biorąc pod uwagę karty płatnicze, aż 23% Europejczyków chce je po zakończeniu pandemii częściej wykorzystywać przy płatnościach w punktach stacjonarnych, 62% – z taką samą częstotliwością, a 8% – rzadziej. Przekładając to na warunki polskie, proporcja jest podobna, ponieważ 22% badanych deklaruje chęć zwiększenia częstotliwości płatności kartą płatniczą, 69% – utrzymania tej samej częstotliwości płatności tego typu, a tylko 5% z nich uważa, że zmniejszy liczbę transakcji realizowanych w tej formie.

/ REKLAMA /

Last modified: 27 października 2021