„Pirat” na lotnisku

Autor: |

fot. Port Lotniczy Lublin

Oczekującym na samolot w Porcie Lotniczym Lublin umila czas nowy eksponat. W terminalu zawieszono szybowiec Pirat SZD-30 (SP-2548), który Aeroklub Lubelski wycofał z eksploatacji. To kolejny, obok makiety samolotu PZL-11c, którą przed laty można było podziwiać przed bramą wjazdową do WSK Świdnik, świdnicki akcent wyeksponowany na terenie lotniska.

Przypomnijmy, łącznie wyprodukowano 813 sztuk „Piratów”. Początkowo w Bielsku Białej, a potem także w Świdniku, gdzie powstało ich 430. Ostatni opuścił świdnicką fabrykę w 1978 roku. „Piraty” były popularne nie tylko w Polsce, która powoli stawała się specjalistą w dziedzinie produkcji szybowców. Eksportowano je do 24 krajów, w tym Anglii, Argentyny, Australii, Egiptu, Hiszpanii, Północnej Korei, Nowej Zelandii, USA, ZSRR i Wenezueli.

Lotnicza ekspozycja w porcie to nie jedyna próba pokazania „Pirata”. W latach 70. szybowiec zdobił skwer przy ul. Racławickiej 45 w Świdniku. Został jednak zdemontowany, prawdopodobnie z powodu uszkodzenia skrzydła. Dziś historyczny statek powietrzny można podziwiać również w holu kina „Lot”, gdzie trafił w 2017 roku.

Last modified: 7 września 2020