Piąta edycja akcji „Mam haka na raka”

Autor: |

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego włączyli się w ogólnopolską akcję edukacyjną, promującą profilaktykę nowotworową. 

Program ten jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym realizowanym przez młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Jego istotą jest przeprowadzenie kampanii społecznej, która będzie promowała profilaktykę raka jelita grubego (coraz częściej występującego nowotworu w Europie i Ameryce Północnej) oraz kształtowanie prozdrowotnej postawy Polaków wobec chorób nowotworowych.

Głównym zadaniem uczestników jest jak najszersze propagowanie powyższej tematyki, co wiąże się z uzyskaniem patronatów wielu instytucji, przeprowadzeniem prelekcji dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, organizowaniem różnego rodzaju zbiórek i akcji w obrębie województwa.

W II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku powstało 4 pięcioosobowych grup. Ich zadaniem jest zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat profilaktyki i leczenia nowotworów płuc, a następnie przekazanie zdobytej wiedzy jak największej liczbie osób, nie tylko w szkole, ale także w środowisku lokalnym. Zespół „Rakersi” w składzie: Katarzyna Pawlak, Magdalena Orzechowska, Dawid Góra, Olaf Dziedzic i Adrian Brzozowski pod opieką pani Anny Piątkowskiej-Chargot już rozpoczął działania na terenie Świdnika, Lublina i Biskupic.

Powstały strony internetowe: www.rakersi.dbv.pl, www.spolka-rak.@o2.pl,  które zawierają aktualizowane na bieżąco informacje o przebiegu akcji i działaniach prowadzonych przez Rakersów.

Obecnie głównym zadaniem uczestników jest zorganizowanie prelekcji na godzinach wychowawczych dla młodszych kolegów, poszerzających wiedzę z zakresu profilaktyki raka. Odbywa się również zbiórka maskotek dla oddziału dziecięcego Centrum Onkologii w Lublinie. Osoby pragnące włączyć się w akcję mogą przynosić maskotki do II Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku i pozostawiać je u dyżurnych z informacją, że przekazują je drużynie Rakersi dla Centrum Onkologii.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia przebiegu projektu i pomocy dzieciom z chorobami nowotworowymi.

Last modified: 1 lipca 2020