Pasjonat Sportowej Polski

Autor: |

Jacek Kosierb w świdnicki sport zaangażowany jest od 1991 roku. Pomysłodawca i współorganizator Powiatowej Amatorskiej Ligi w Halowej Piłce Nożnej Pięcioosobowej i większości turniejów w tej odmianie futbolu w naszym mieście. Spiker na meczach piłkarzy Avii Świdnik, sekretarz zarządu Ogniska TKKF Świt. Za swoją wieloletnią działalność został uhonorowany medalem Pasjonat Sportowej Polski 2013, przyznawanym przez Klub Sportowa Polska.

Odebrał go w ubiegłym tygodniu, podczas gali w hotelu Polonia Palace w Warszawie. Wniosek o nadanie mu tego tytułu złożył starosta świdnicki, Mirosław Król. Wyróżnienie przyznawane jest osobom szczególnie zaangażowanym w upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnej. Ideę programu wspierają osobistości ze świata sportu, między innymi Robert Korzeniowski, Irena Szewińska czy Przemysław Babiarz. Do tegorocznej nagrody kandydowało kilkadziesiąt osób z całego kraju. Otrzymało ją zaledwie 49. Jacek Kosierb był jedynym przedstawicielem Lubelszczyzny, któremu przyznano medal:

– To dla mnie ogromny powód do dumy i zachęta do jeszcze cięższej pracy – mówi świdniczanin. – Cieszę się, że to co robię zostało docenione. Nie zamierzam spocząć na laurach. Właśnie wystartowaliśmy z jubileuszowym sezonem halówki.

– Powiatowa Amatorska Liga w Halowej Piłce Nożnej Pięcioosobowej to największy sukces organizacyjny J. Kosierba. W tym roku odbędzie się jej piętnasta edycja…

– Pamiętam doskonale nasze początki. Zacząłem pracę w Starostwie Powiatowym w sierpniu 1999 roku. We wrześniu, w rozmowie z ówczesnym starostą, Wiesławem Jaworskim, powiedziałem, że jest bardzo duże zapotrzebowanie na piłkę halową w Świdniku. W tamtym czasie kilka zespołów z naszego miasta grało w lidze w Lublinie i coraz głośniej pytało o możliwość stworzenia u nas podobnych rozgrywek. Zająłem się ich organizacją. I tak właśnie się zaczęło. Pierwszy sezon przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się 31 zespołów. Rozgrywki odbyły się w hali sportowej Avii. Trwały od października do połowy marca. Mistrzem I ligi został wtedy zespół Refri, w II najlepszy był Media Team. Po piętnastu latach liga wygląda nieco inaczej. Staramy się, by rozgrywki ewoluowały w kierunku potrzeb, pomysłów drużyn w niech uczestniczących. Kiedyś była to liga stricte amatorska. Dziś pozwalamy w niej grać zawodnikom zrzeszonym w klubach, którzy nie ukończyli 18 lat lub przekroczyli 35, a także grającym minimum 3 lata u nas w lidze i występującym najwyżej w klasie okręgowej. Od tego sezonu działa strona internetowa swidnickahalowka.futbolowo.pl z wynikami na żywo, a w biuletynie „Lokalny Przegląd Piłkarski” ogłosiliśmy konkurs wiedzy o halówce – „15 pytań na 15-lecie”, z nagrodą niespodzianką. Ciągle jednak postrzegam ligę jako amatorską, dla ludzi, którzy chcą mile, aktywnie spędzić czas. Cieszę się także, że mecze oglądają całe rodziny, dopingujące synów, mężów czy ojców.

– Na dziesięciolecie ligi halowej, podczas ceremonii zakończenia, wyróżnienia otrzymali zawodnicy związani od początku z rozgrywkami. Jak będzie w tym roku?

– Postaramy się o okolicznościowe puchary dla zespołów, które są z nami od pierwszej edycji. Oprócz tego planuję wydanie książki, która podsumuje piętnaście lat halówki. Chciałbym, aby znalazł się w niej każdy, kto choćby na chwilę stał się częścią tych rozgrywek. Otwierając książkę, zawodnik, pod własnym nazwiskiem znajdzie, między innymi statystyki rozegranych spotkań, liczbę strzelonych goli, otrzymanych kartek i tym podobne. Publikacja ukaże się jesienią przyszłego roku. Zbiorę w niej nie tylko informacje o lidze halowej, ale także o zmaganiach na Orliku i Amatorskiej Lidze Powiatowej drużyn jedenastoosobowych. To nie będzie łatwe zadanie, ale praca nad książką sprawi mi wiele przyjemności. Kolportaż byłby podobny do tego w przypadku monografii Avii. Osoby lub firmy chętne do nabycia zapiszą się wcześniej na specjalną listę i na tej podstawie opracujemy odpowiedni nakład. Rezerwację będziemy prowadzić od pierwszej kolejki halówki, przy stoliku sędziowskim.

Last modified: 29 czerwca 2020