Pasjonaci laureatami Albertiany!

Autor: |

fot. z archiwum R. Elmerych
Po raz pierwszy zachwycili jurorów w 2016 roku przedstawieniem „Taniec niejedno ma imię”, za które otrzymali III miejsce. Dwa lata później zwycięstwo przyniosła im „Historia pewnej miłości”, a w 2020 r., dzięki wzruszającemu spektaklowi „Dotyk”, znaleźli się na drugim miejscu. Teraz grupa taneczno-teatralna „Pasjonaci” ponownie podbiła serca jurorów Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Aktorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Świdniku zajęli pierwsze miejsce w swoim regionie, za etiudę „Jestem, Żyję, Kocham…”.

Tegoroczna „Albertiana” przyjęła inną formę niż zwykle. Artyści mieli za zadanie przygotować krótkie, liczące od 3 do 5 minut etiudy, zarejestrowane komórką lub kamerą.

– Zabawmy się w podróżników, odkrywców, którzy „idąc przez życie”, potrafią zauważać piękne i ważne rzeczy, małe i duże – zachęcali organizatorzy festiwalu.

Inspiracji do etiudy artyści szukali również w mottach „Albertiany”, które w tym roku brzmiały: „Mimo wszystkich cierpień i strat życie jest szczęściem” oraz „Kochać życie jest sensem tego życia”. Świdniccy „Pasjonaci” stworzyli taneczno-teatralną etiudę pt. „Jestem, Żyję, Kocham…”.

– Ukazuje ona codzienne funkcjonowanie naszych podopiecznych w czasie pandemii – od monotonii, rutyny zajęć, poprzez samotność i silne pragnienie kontaktu z drugim człowiekiem… W swojej krótkiej historii aktorzy identyfikują się tak naprawdę z pragnieniami wszystkich ludzi: wolności, chęci życia i miłości, która zwycięża wszystko, jest ponad wszelkimi blokadami i zakazami… Bo czy można zabronić człowiekowi żyć i kochać? – opowiada Renata Elmerych, instruktorka grupy.

W etiudzie wystąpił aktorski duet: Anna Skrzetuska i Mariusz Jaworski.

– Jestem bardzo dumna z moich aktorów. Stanęli na wysokości zadania, wiernie oddając swoją aktorską grą odczucia towarzyszące temu trudnemu dla wszystkich okresowi pandemii – lęku, izolacji, samotności, ale też odwagi, by się nie poddać i walczyć o wyższe wartości. Wspaniale reprezentowali całą grupę, ale też nasze miasto w tym specyficznym dla teatru i kultury czasie – dodaje pani Renata.

Gala online

„Albertiana” odbywa się już od 21 lat. Wydarzenie organizują Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacja im. Brata Alberta. Grupy, które biorą w niej udział, podzielone są na pięć regionów. „Pasjonaci” rywalizowali z artystami z czwartego regionu, dzielącego się na województwa: podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie. Tradycją festiwalu jest uroczysta gala, podczas której zwycięzcy prezentują się na deskach Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie. Niestety, w tym roku, ze względu na pandemię zabraknie wspólnego spotkania. Nie oznacza to jednak, że artyści ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI Koło w Świdniku nie będą mieli okazji pochwalić się swoją etiudą. 17 maja, na fanpagach organizatorów odbędzie się finałowa gala online. Tego dnia będziemy mieli okazję obejrzeć występ aktorskiego duetu ze Świdnika.

Kolejna premiera już za chwilę

Choć emocje po ogłoszeniu wyników „Albertiany” jeszcze nie opadły, „Pasjonaci” już przygotowują się do kolejnych teatralnych wydarzeń. 13-14 maja wezmą udział w Przeglądzie Spektakli Profilaktycznych „Żyć Pełnią” w Świdniku, podczas którego zaprezentują premierowe widowisko pt. „Niespełnienie”. W spektaklu wystąpią: Anna Skrzetuska, Anna Krupska, Zofia Werner, Mariusz Jaworski, Paweł Wasilak oraz debiutujący na scenie Tomasz Łuj.

– „Niespełnienie” podejmuje temat braku umiejętności podejmowania decyzji w ważnych kwestiach, które dotyczą nas samych, naszych pragnień, marzeń, uczuć… Uświadamia, jak wielki wpływ mają na nas środowisko, w którym wzrastamy, osoby nam bliskie, znajomi, przyjaciele. Ukazuje, jak często brakuje nam odwagi do dokonania zmian w życiu, do przeciwstawienia się innym ludziom, złamania blokad, utartych schematów, co właśnie często może być powodem tytułowego niespełnienia – wyjaśnia R. Elmerych.

Ze względu na aktualną sytuację nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie odbędzie się przegląd spektakli. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Last modified: 19 kwietnia 2021