Pasażerowie przejdą test

Autor: |

W ubiegłą niedzielę pasażerowie udający się ze świdnickiego lotniska w podróż do podlondyńskiego portu Luton mieli możliwość przeprowadzenia testu na obecność COVID-19. Podobna okazja trafi się przed kolejnym startem samolotu do Anglii, również w niedzielę.

– Kilka tygodni temu wylatywałem do Eindhoven. Przy odprawie pokazałem 72-godzinny test z wynikiem ujemnym. Okazało się, że to nie wystarczy, by wejść na pokład samolotu. Miałem szczęście. Odprowadzała mnie osoba dysponująca samochodem i dowiedziałem się, że szybki test można przeprowadzić w Lublinie. Ponieważ byłem na lotnisku wystarczająco wcześnie, udało mi się wrócić przed odlotem. Wielu pasażerów nie miało tyle szczęścia i zostali w Polsce – opowiada świdniczanin pracujący w Holandii.

Z pomocą w podobnych przypadkach pospieszyła lubelska firma BioLive Innovation, która zorganizowała 21 lutego w terminalu portu mobilne laboratorium. Było otwarte w godzinach 19.00-21.30, dając szansę na wykonanie badania pasażerom udającym się do Luton. W tych samych godzinach laboratorium będzie czynne również w najbliższą niedzielę.

– Laboratorium postaramy się również zorganizować w kolejną niedzielę. W przypadku powodzenia eksperymentu mamy nadzieję na dalszą współpracę z lotniskiem – mówi Michał Czelej, prezes BioLive Innovation.

Władze portu są zainteresowane, by laboratorium obsługiwało wszystkie połączenia, oczywiście jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli na ich wznowienie.

– Marcowy rozkład lotów przewiduje znaczną intensyfikację ruchu w Porcie Lotniczym Lublin. WizAir zapowiada zwiększenie ilości rejsów do Londynu, a także wznowienie lotów do Eindhoven i Oslo. Odmrożone mają być rejsy na warszawskie lotnisko Chopina. Ta oferta lubelskiej firmy daje możliwość przebadania się pasażerom, o co od pewnego czasu prosili – tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik prasowy PLL.

Last modified: 25 lutego 2021

Zmień język »