„Pani Twardowska” na początek (foto)

Autor: |

„Jedzą, piją, lulki palą. Tańce, hulanki, swawola; Ledwie karczmy nie rozwalą. Ha, ha! Hi, hi! Hejże! Hola!” Chyba każdy dobrze wie, z jakiego utworu pochodzi ten cytat. Dziś świdniczanie, którzy odwiedzili Filię nr 2 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, mieli okazję usłyszeć go na żywo. A to za sprawą akcji „Narodowe Czytanie”, organizowanej już od 10 lat, z inicjatywy Prezydenta RP.

Każdego roku, podczas „Narodowego Czytania”, mieszkańcy całego kraju sięgają po twórczość najznamienitszych polskich pisarzy. W tym roku wybrano zbiór „Ballady i romanse” autorstwa Adama Mickiewicza, które po raz pierwszy ukazały się w 1822 roku w tomie „Poezyje”.

W Świdniku akcję zainaugurowało spotkanie w bibliotecznej Filii nr 2. Rozpoczęło się wykładem pt. „Nie taka poważna ballada”, który poprowadził prof. KUL dr hab. Lech Giemza, wykładowca Instytutu Filologii Polskiej. Podczas swojej prelekcji wprowadził uczestników w historię, która kryje się za „Panią Twardowską”, pochodzącą właśnie ze zbioru „Ballady i romanse”.

„Pani Twardowska” to również jeden z dwóch utworów, który można było dziś usłyszeć. Drugim, wybranym ze zbioru, był „Pierwiosnek”. Dla zebranych w filii czytelników oraz uczniów klasy 3E z Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej przeczytały je: Jadwiga Ciołek, Iwona Kapczuk, Jolanta Gołofit, Diana Morzhaki, Anastazja Bezludna i Ksenia Bezludna.

To nie koniec świdnickiej odsłony akcji „Narodowe Czytanie”. Kolejną okazję do posłuchania utworów z „Ballad i romansów” będziemy mieli 6 września. O godz. 12.00 na placu przy fontannie balladę „Lilije” przeczytają aktorzy teatru działającego przy II Liceum Ogólnokształcącym w Świdniku. Wykład wprowadzający wygłosi dr Artur Sadecki z Katedry Literaturoznawstwa Słowiańskiego UMCS.

Z kolei 8 września, także o godz. 12.00 świdniczanie spotkają się w Zaułku Poetów, gdzie przedstawiciele świdnickich władz, placówek oświatowych i innych instytucji zaprezentują wybrane utwory z „Ballad i romansów”.

Last modified: 2 września 2022

Zmień język »
Skip to content