Pamiętamy o grudniu ‘81

Autor: |

Dziś mija 35. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Aby upamiętnić wydarzenia tamtych dni, w naszym mieście zorganizowano uroczystości rocznicowe. Ich oficjalna część rozpoczęła się tuż po godzinie 12.00 w Centrum Kultury.

– To spotkanie ku pamięci ofiar stanu wojennego, a nie obchody XXXV rocznicy jego wprowadzenia, bo świętować nie ma czego – mówił Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”. – W sprawie tej pamięci nie zrobiliśmy dotychczas chyba wiele, skoro 50 procent społeczeństwa nie wie, kiedy stan wojenny został wprowadzony, a 48 procent uważa, że były przesłanki do jego wprowadzenia. Świdniku zdarzył się cud, ponieważ nikt z tysięcy strajkujących w WSK ludzi, nie odniósł poważniejszych obrażeń, chociaż tłumiąca opór pracowników komunistyczna władza użyła ostrej amunicji i gazu. Za to powinnyśmy dziękować Bogu podczas dzisiejszej mszy świętej. O wiele tragiczniej było bowiem w innych miejscach w Polsce.

Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski dodał: – Policzalne są śmiertelne ofiary stanu wojennego, aresztowani i internowani. Nie da się policzyć, ilu ludzi porzuciło wtedy marzenie o wolnej Polsce. Stan wojenny tylko formalnie zakończył się po 586 dniach. Faktycznie w dalszym ciągu dokonywano mordów politycznych, maltretowano i prześladowano ludzi. Komuna chciała zniszczyć naród, ale ten odrodził się jak drzewo, które mocno trzyma się ziemi.

Burmistrz Waldemar Jakson podkreślał, że stan wojenny i jego konsekwencje były elementem skomplikowanej struktury naszych dziejów: – W wyniku porozumienia elit pozwolono na uwłaszczenie komunistycznej nomenklatury. Powstały dwie Polski. Jedna, bazująca na wspólnocie interesów, druga oparta na prawdzie. Jeśli zanegujemy wartość prawdy, zafałszujemy całą rzeczywistość.

Zgromadzeni goście wysłuchali również prelekcji o stanie wojennym oraz koncertu zespołu Forteca. W holu kina Lot zorganizowano wystawę „586 dni stanu wojennego”. Głównym punktem obchodów była rekonstrukcja historyczna przed bramą PZL Świdnik. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do kościoła pw. NMP Matki Kościoła, gdzie odbył się koncert Moniki Kowalczyk oraz msza święta.

Organizatorem dzisiejszych uroczystości jest Miejski Ośrodek Kultury, świdnicka Strefa Historii, NSZZ „Solidarność” oraz lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=_S9YKHN8TYs{/youtube}

Last modified: 22 maja 2020

Zmień język »