Pamięcią wstecz (foto, film)

Autor: |

25 lutego, mieszkańcy Świdnika, na chwilę, przenieśli się w lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku. W ten sposób uczcili 33. rocznicę Świdnickich Spacerów.

Świdnickie Spacery wpisały się w historię Świdnika i Polski jako jeden z najbardziej niezwykłych przejawów oporu społeczeństwa wobec komunistycznej władzy, po wprowadzeniu w grudniu 1981 roku stanu wojennego. Na początku lutego świdniczanie postanowili zaprotestować przeciwko kłamstwom propagandy. W symbolicznym geście zaczęli spacerować po mieście w czasie nadawania głównego wydania Dziennika Telewizyjnego. Zaprzestano tych pokojowych manifestacji dopiero, gdy służba bezpieczeństwa i ZOMO nasiliły prześladowania i represje w stosunku do uczestników spacerów.

Na pamiątkę wydarzeń z lutego 1982 roku organizowane są uroczystości rocznicowe połączone z happeningiem. Biorą w nich udział uczestnicy spacerów, grupy rekonstrukcyjne, a także świdnicka młodzież odbierająca w ten sposób żywą lekcję historii. Podobnie było dzisiaj, kiedy to plac Konstytucji 3 maja zamienił się w scenę, na której odżyła atmosfera tamtych czasów.

Uroczystości rozpoczęły się tuż po godzinie 9.00, przy tablicy upamiętniającej wydarzenia sprzed 33 lat. Następnie, na placu Konstytucji 3 Maja, rozpoczął się happening historyczny, w wykonaniu aktorów teatru PUK-PUK ze Świdnika oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność z Lublina. O godzinie 10.30 obchody przeniosły się do Centrum Kultury, gdzie zgromadzeni mogli zobaczyć reportaż Pauliny Niezbeckiej i Jakuba Boczkowskiego zatytułowany „Fenomen Spacerów”. W reportażu pojawiły się wypowiedzi 13 osób w różnym wieku. Bohaterowie filmu opowiadali, jak zapamiętali świdnicki protest.

Ostatnia część uroczystości miała charakter rozrywkowy. Młodzież ze świdnickich szkół mogła zagrać w popularną w tamtych czasach grę “Koło Fortuny”.

Dodatkowo, w holu Centrum Kultury prezentowana jest wystawa zatytułowana „Świdnickie Spacery – moje spojrzenie”. Eksponowane są na niej prace plastyczne dzieci ze szkół podstawowych.

Last modified: 5 czerwca 2020