Pamięci powstańców warszawskich

Autor: |

Jak co roku, 1 sierpnia, świdniczanie spotkali się na placu Konstytucji 3 maja, by oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego z 1944 roku.

W godzinę „W” w naszym mieście zawyły syreny, przypominając o 63 dniach krwawych walk w stolicy i poległych w nich żołnierzach, harcerzach, cywilach. Zebrani odśpiewali hymn Polski, a okolicznościowe mowy wygłosili przedstawiciele władz.

– Każde pokolenie ma obowiązek pamiętać o tym, co zawdzięcza swoim przodkom. Prezydent Andrzej Duda zestawił dzisiaj ze sobą trzy daty. Mówił o pokoleniu 1920 roku, które w sierpniu wygrało wolność z bolszewikami i przekazało ten dar następnemu pokoleniu. Ono poderwało się do walki w sierpniu 1944 roku, ucząc swoich następców marzeń o wolnym państwie polskim. Wybuch wielkiego, narodowego powstania, jakim można nazwać ruch „Solidarności”, również nastąpił w sierpniu i bazował na dokonaniach poprzednich pokoleń. Izaak Newton powtarzał, że możemy patrzeć daleko przed siebie, ale też i daleko do tyłu, ponieważ stoimy na ramionach olbrzymów – naszych przodków. Jesteśmy silni ich wiedzą i tym, co uczynili. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy tu dzisiaj przybyli i mam nadzieję, że  następne pokolenia również nie zapomną o bohaterskich powstańcach warszawskich. Wtedy będziemy silni pamięcią przeszłych pokoleń – podkreślał burmistrz Waldemar Jakson.

Władze miasta i powiatu, przedstawiciele organizacji kombatanckich, związków zawodowych, szkół i instytucji naszego miasta, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy, złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. W ten sposób Świdnik podziękował warszawskim bohaterom, którzy 77 lat temu walczyli nie tylko o wolność stolicy, ale i całej ojczyzny.

« z 2 »

Last modified: 1 sierpnia 2021