17 września przypada rocznica sowieckiej napaści na Polskę, która zapoczątkowała również masowe wywózki obywateli polskich do ZSRR. W całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 83 lat i obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka.
Przypomnieli o nich również świdniczanie. W oficjalnych uroczystościach wzięli udział: władze miasta i powiatu, radni, kombatanci, seniorzy lotnictwa, uczniowie, przedszkolaki, a także przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, klubów oraz mieszkańcy. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty oraz zapalono znicz pamięci. To symboliczne wspomnienie poległych i tych, którzy zostali zesłani na Syberię, ale też wyrażenie wdzięczności dla naszych przodków za ich trudną historię i drogę, których konsekwencją jest wolna i niepodległa Polska.
Organizatorami obchodów byli Miasto Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury.
***
1 września 1939 roku Niemcy a 17 września Związek Sowiecki najechały Polskę, rozpoczynając drugą wojnę światową. Była to konsekwencja zawartego 23 sierpnia paktu Ribbentrop – Mołotow. Nasz kraj został podzielony między okupantów, których celem było zniszczenie narodu polskiego i ostateczna likwidacja Rzeczypospolitej.
Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach tracili mienie, wolność i życie. Setki tysięcy zesłano na Syberię. Wielu z nich pozostało tam na zawsze. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zbrodni, której symbolem stał się Katyń.
Światowy Dzień Sybiraków od 2013 roku ma status święta państwowego. Uchwałę w tej sprawie przyjęto przez aklamację. Czytamy w niej: „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość”.
aw
Last modified: 17 września 2022