Dokładnie 8 lipca mija 44. rocznica wydarzeń znanych dziś jako Świdnicki Lipiec. Pracownicy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” rozpoczęli strajk, który stał się początkiem zmian politycznych i gospodarczych na terenie Polski i Europy.
Świdniczanie pamiętają o wydarzeniach sprzed ponad czterdziestu lat, biorąc udział w uroczystościach i akcjach organizowanych z tej okazji w Świdniku. Wydarzenia pozwalają na chwilę refleksji, a najmłodsi mieszkańcy miasta mają okazję poznać historię swojego miejsca.
W przeddzień rocznicy, 7 lipca, w kościele pw. NMP Matki Kościoła zostanie odprawiona msza św. w intencji bohaterów Świdnickiego Lipca.
Również 7 lipca, na parkingu przy kościele pw. NMP Matki Kościoła, zaparkuje ambulans lubelskiego RCKiK. W godz. 8:00-13:00 będzie można oddać krew, na którą zapotrzebowanie w okresie wakacyjnym znacznie wzrasta.
– To mieszkańcy miasta i pracownicy naszego zakładu rozpoczęli marsz do wolności i życia. Dla upamiętnienia tych ważnych dla Polski, regionu i Świdnika wydarzeń krwiodawcy z naszego klubu już od kilkudziesięciu lat organizują akcje poboru krwi i rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego – tłumaczy Andrzej Słotwiński, prezes honorowy HDK-PCK.
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza natomiast na plastyczne „Warsztaty ze Strefą Historii”. Te odbędą się w dniach 8, 10 oraz 12 lipca, w godzinach od 14:00 do 16:00, na I piętrze Galerii Venus.
Patronat honorowy nad wydarzeniami sprawują starosta Waldemar Jakson oraz burmistrz Marcin Dmowski. Partnerami tegorocznych obchodów są: WSK PZL-Świdnik S.A., Spółka z Grupy Leonardo Helicopters, Miejski Ośrodek Kultury, Miasto Świdnik, Galeria Venus, NSZZ „Solidarność” Region Środkowo-Wschodni, Klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik.
pś
Last modified: 10 stycznia 2025