Padli ofiarą cyberoszustów

Autor: |

Na łączną kwotę 4300 zł dało się oszukać troje mieszkańców powiatu świdnickiego, którzy kupowali oraz sprzedawali przedmioty za pośrednictwem jednego z portali internetowych. O sprawie została powiadomiona policja. To kolejne takie przypadki w naszym regionie. Wcześniej ofiarą nieuczciwych internautów również padły trzy osoby.

W poniedziałek zawiadomienie o utracie pieniędzy złożyli mieszkanka gminy Rybczewice oraz mieszkaniec gminy Mełgiew. Kobieta kupiła na aukcji sprzęt AGD, za który zapłaciła 1400 zł. Po dokonaniu wpłaty, kontakt ze sprzedającym się urwał, a jego konto zostało usunięte ze strony. Podobnie dał się oszukać mężczyzna, który kupił artykuły spożywcze dla niemowląt za blisko 400 zł.

– Kolejna poszkodowana to mieszkanka Świdnika. Tym razem to ona była sprzedawcą i wystawiła na portalu ogłoszeniowym ubrania. Za pośrednictwem komunikatora skontaktował się z nią potencjalny kupiec, który zaproponował skorzystanie z opcji dostawy towaru oferowanej przez stronę ogłoszeniową. Wówczas kobieta otrzymała link odsyłający na fałszywy portal, bardzo podobny do oryginalnego. Różnica polegała jednak na tym, że na nielegalnej stronie formularz wymagał wpisania numeru karty, daty jej ważności, kodu CV oraz salda konta. Świdniczanka podała wszystkie dane i w ten sposób z jej konta zniknęło 2500 zł – wyjaśnia asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Świdniccy funkcjonariusze apelują o zachowanie rozwagi w trakcie zakupów online i korzystanie ze sprawdzonych stron internetowych. Pamiętajmy, by przed transakcją poznać dane kontaktowe sprzedawcy oraz upewnić się, jakie metody płatności są dozwolone na danym portalu.

– Unikajmy płatności z góry lub dokonujmy jej tylko na zaufanych stronach. Zwracajmy uwagę na opinie zarówno o sprzedawcy, jak i sklepie. Nie wierzmy w super oferty i unikajmy zakupu przedmiotów o rażąco niskich cenach. Zachowujmy korespondencje ze sprzedawcą. Przede wszystkim jednak, nigdy nie udostępniajmy żadnych haseł, numeru karty czy kodu CV. Nie wchodźmy w linki przesyłane za pośrednictwem komunikatorów poza portalem ogłoszeniowym czy aukcyjnym – dodaje E. Domaradzka.

Last modified: 19 stycznia 2021