Pacjenci martwią się, radni protestują

Autor: |

Cztery poradnie specjalistyczne, funkcjonujące w świdnickim szpitalu, nie otrzymały kontraktu z lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

31 grudnia 2010 roku zakończyły działalność poradnie: alergologiczna, leczenia bólu, urologiczna oraz ortopedyczna dla dorosłych i dzieci. To bardzo zła wiadomość dla pacjentów z całego powiatu, tym bardziej, że do tej pory, na wizytę u wielu lekarzy specjalistów czekało się nawet kilka miesięcy.

Ale to nie wszystkie uciążliwości, jakie czekają w nowym roku na pacjentów świdnickiej służby zdrowia. Pozostałe poradnie, mieszczące się do tej pory w szpitalnych pomieszczeniach – kardiologiczną, diabetologiczną, hematologiczną i reumatologiczną, przeniesiono do budynku, tak zwanego starego szpitala, przy ul Leśmiana 4.

– Poprzednia lokalizacja była dużo lepsza, wygodniejsza dla pacjentów – mówi radna Katarzyna Olechnowicz, na co dzień pracownica SP ZOZ. – Poradnie działały na parterze. Chorzy mieli łatwy dostęp do punktu pobrań, laboratorium diagnostycznego, rentgena i apteki. Łatwiejszy był również kontakt z lekarzami, którzy schodzili do poradni ze szpitalnych oddziałów. Teraz będzie to specjalna wyprawa, bo krótszą drogę przegradza bezsensowny płot, ustawiony przy szpitalu.

Pacjenci nie są zadowoleni z takiego rozwiązania:

– Przy szpitalu jest przystanek autobusowy, więc mogłem podjechać ze Wschodu i spokojnie wrócić do domu, bez angażowania rodziny do pomocy. Jak ja dam radę dojść na ul. Leśmiana? I jeszcze te schody – martwi się pan Jarosław.

Początkowo NFZ nie podpisał kontraktu także z poradnią kardiologiczną, działającą w świdnickim SP ZOZ. Ostatecznie jednak zrobił to 29 grudnia. Zmiany zaszły też w usytuowaniu niektórych poradni. Na szczęście dla pacjentów, dwie z nich – kardiologiczna i diabetologiczna, usytuowane zostały na parterze starego szpitala, a nie na drugim piętrze, jak wcześniej planowano. Szkoda tylko, że gabinet zabiegowy pozostał na górze.

Sprawą utrudnień w dostępie do specjalistów zaniepokojeni są świdniccy radni, którzy na sesji 27 grudnia, przyjęli specjalne stanowisko.Oto jego treść:

Rada Miasta Świdnik wyraża dezaprobatę dla działań podjętych przez dyrekcję SP ZOZ, w wyniku których w 2011 roku mieszkańcy naszego miasta zostaną pozbawieni możliwości korzystania z porad, działających dotychczas w strukturze SP ZOZ, poradni specjalistycznych: kardiologicznej, alergologicznej, leczenia bólu, urologicznej i ortopedycznej dla dorosłych i dzieci oraz zmiany lokalizacji poradni: diabetologicznej, hematologicznej i reumatologicznej z przychodni specjalistycznej w szpitalu przy al. Lotników Polskich 18 do budynku przy ul. Leśmiana 4.

Stanowisko natychmiast dostarczono staroście, któremu podlega szpital i dyrektorowi SP ZOZ, bowiem radni mieli nadzieję, że problem ten omówiony zostanie na wtorkowym (28 grudnia) posiedzeniu Rady Powiatu. Niestety, tak się nie stało.

źródło: Głos Świdnika

Last modified: 1 lipca 2020