Ozdoby akwariowe – na co warto postawić?

Autor: |

Akwarium to już sama w sobie piękna ozdoba, jednak by było ono ciekawe dla oka i stanowiło stymulujące środowisko do życia dla ryb, warto postawić na kupno kilku dekoracji akwariowych. Temat ozdób jest dosyć szeroki, bo zawierają się w nich rośliny sztuczne i prawdziwe, korzenie, a także przedmioty z tworzyw sztucznych, takie jak różnego rodzaju ceramiczne jamki i groty, statki czy kotwice, itp. Generalnie możemy wyznaczyć podział na dekoracje sztuczne oraz prawdziwe. Jakie właściwości posiadają obie te grupy?

Dekoracje sztuczne

To szeroka kategoria, w której znaleźć możemy sztuczne kamienie, korzenie czy rośliny, a także przedmioty imitujące zatopione pod wodą skarby, które urozmaicają naturalny krajobraz sceny akwarium. Takie ozdoby mogą być wykonane z różnych materiałów – począwszy od ceramiki, skończywszy na plastiku czy innym materiale. Cechą wspólną takich ozdób jest oczywiście fakt, że wykonane są one z bezpiecznych materiałów, które nie zmieniają pH wody i nie naruszają równowagi biochemicznej akwarium. To również sprawia, że dekoracje sztuczne często możemy stosować przez lata – wystarczy regularnie je czyścić. Ma to sporą zaletę zwłaszcza w przypadku sztucznych roślin, gdyż ich alternatywą są te prawdziwe, które wymagają często sporej uwagi, nawożenia czy przycinania, by prezentowały się jak najlepiej. Decydując się na te sztuczne, unikamy takiego kłopotu i od razu możemy podziwiać piękne akwarium w pełnym rozkwicie.

W dobrych sklepach akwarystycznych znajdziemy również wiele pięknych, ręcznie zdobionych dekoracji, które pozwolą nam na stworzenie prawdziwie klimatycznego akwarium.

Ozdoby naturalne

Do ozdób prawdziwych zaliczymy korzenie, kamienie oraz rośliny żyjące, pochodzące ze środowiska naturalnego, które po odpowiedniej obróbce nadają się do umieszczenia w akwarium. Takie dekoracje akwariowe mają dużą zaletę, a mianowicie są naturalne, to jest świetnie komponują się w akwarium, będąc jednymi z bardziej widowiskowych elementów scenerii zbiornika. W przypadku roślin sprawa jest jeszcze bardziej złożona, gdyż stanowią one ważny element w ekosystemie.

Dziurawe skały do akwarium roślinnego i dekoracyjnego. Źródło: akwarystyczny24.pl

Rośliny odpowiedzialne są za usuwanie nadmiaru dwutlenku węgla z wody, oddają do niej tlen, stanowią schronienie i miejsce składania ikry, są też jednym z elementów diety zwierząt. Rośliny prawdziwe są jednymi z ogniw w ważnym obiegu azotowym, który ma miejsce w zbiorniku i dzięki któremu panuje w nim równowaga. Z tego wynika, że rośliny to nasi wielcy sprzymierzeńcy, jeśli chodzi o życie akwarium, i nie powinniśmy rezygnować z nich tak łatwo. Zamiast tego, dobrym kompromisem jest wybór kilku egzemplarzy prawdziwych i kilku sztucznych, które razem będą tworzyły piękną dekorację zbiornika.

/ REKLAMA /

Last modified: 1 grudnia 2020