Owacje dla „Pasjonatów” i „Motyli” (foto)

Autor: |

fot. z archiwum R. Elmerych
Gromkimi oklaskami i owacjami na stojąco publiczność nagrodziła spektakle grup taneczno-teatralnych „Pasjonaci” ze Środowiskowego Domu Samopomocy oraz „Motyle” z Warsztatu Terapii Zajęciowej, działających przy PSONI Koło w Świdniku. Artyści odwiedzili we wrześniu Łódź, by wziąć udział w Międzynarodowym Biennale XIV Spotkaniach Teatralnych „Terapia i Teatr”.

Do stolicy województwa łódzkiego zjechały teatry z Niemiec, Izraela, Austrii, Grecji, Szwecji, Belgii, ale także z wielu polskich miast: Gdańska, Torunia, Warszawy, Krakowa, Jarosławia, Tychowa, Wrocławia, Płocka, Legnicy, Ostródy i Świdnika. Podczas wydarzenia aktorzy, którzy na co dzień pracują pod okiem instruktorki Renaty Elmerych, zaprezentowali spektakle: „Dotyk” („Pasjonaci”) i „Chwilo trwaj…” („Motyle”).

– Program łódzkich Biennale był bardzo bogaty i różnorodny. Nasze grupy zdobyły uznanie publiczności, a nawet owacje na stojąco, co było bardzo miłym akcentem i na pewno zachętą do dalszej pracy twórczej – mówi Renata Elmerych.

Impreza była również okazją do spotkań z innymi artystami oraz udziału w licznych zajęciach i prezentacjach.

– Poza spektaklami, które prezentowały bardzo wysoki poziom, uczestnicy mogli obejrzeć film pt. „Amatorzy”, w którym, przez krótką chwilę pojawili się także „Pasjonaci”. Ujęcie z naszymi aktorami zostało zarejestrowane na Przeglądzie Teatralnym „Masska” w Sopocie – opowiada pani Renata.

Uczestnicy Biennale mieli okazję spotkać się z Iwoną Siekierzyńską, reżyserką filmu oraz Marzeną Gajewską, aktorką z zespołem Downa, na co dzień występującą w Teatrze Biuro Rzeczy Osobistych w Gdyni. To odtwórczyni głównej roli w obrazie „Mary”, za który otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas 24. Festiwalu Filmowego w Szanghaju. W spotkaniu uczestniczył również Zbigniew Biegajło, prowadzący gdyński teatr.

W ramach wydarzenia zorganizowano też promocję książki „Łączę światy”. Na spotkaniu pojawili się autorka Dorota Bielska, Michał Milka, jej bohater i uczestnik pierwszej edycji programu „Down the Road. Zespół w trasie”, a także Przemysław Kossakowski, gospodarz programu. Chętni mogli kupić publikację oraz zdobyć autograf ze specjalną dedykacją Michała Milki.

– W Łodzi odbyły się również warsztaty teatralne i dramowe, prowadzone przez artystów z Austrii, Niemiec, Belgii, Szwecji oraz taneczne kierowane przez tancerzy z Grecji. Nasi aktorzy wzięli udział w obu i doskonale sobie radzili, z wielkim zaangażowaniem włączając się we wszystkie proponowane formy działań. Dla instruktorów zorganizowano warsztaty reżyserskie, prowadzone przez You – Art z Gdańska, a dla seniorów zajęcia „Dojrzałe emocje i relacje”, przygotowane przez Jolantę Marchlewską z Łodzi – relacjonuje instruktorka „Pasjonatów” i „Motyli”.

W trakcie Biennale miała miejsce konferencja „25 lat… Ćwierćwiecze Biennale „Terapia i Teatr” wobec rozwoju współczesnych praktyk performatywnych i artterapeutycznych”, zorganizowana we współpracy z Katedrą Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego.

Last modified: 11 października 2021