Otwierają muzyczne drogi

Autor: |

fot. z archwium Clix&Crax

Świdniczanie Rafał Jaworski i Łukasz Kozyra rozpoczęli współpracę w 2012 roku. Stworzony przez nich remix utworu „The world is listening”, amerykańskiej wokalistki Akua Naru, zakwalifikował się do finałowej dziesiątki najlepszych zgłoszeń z całego świata. Jako duet Clix&Crax pracują od tego roku i już mają powód do dumy. Wyprodukowali utwór na jeden z najbardziej wyczekiwanych krążków w historii polskiego rapu. Piosenka ukaże się na solowej płycie „Elwis Picasso”, warszawskiego rapera Ero JWP.

– W przedsięwzięciu gramy kluczową rolę. Odpowiadamy za kompozycję, produkcję muzyczną i aranżację. Do pracy nad utworem należy dodać pozostałe procesy twórcze: pisanie tekstu, sesje nagraniowe z realizatorem, postprodukcję dźwięku i mastering. Na początku zaczęliśmy poszukiwać inspirujących dźwięków i ułożyliśmy sekwencje, które stanowiły formę wyjściową dla utworu. Dużo uwagi poświęcamy doborowi i ułożeniu rytmu bębnów, które w połączeniu z basem stanowią kręgosłup rytmiczny dla naszej muzyki. To te elementy nadają muzyce impaktu i to właśnie definiuje nasz styl – tłumaczą.

Produkcja muzyczna to bardzo pracochłonny proces.

– Wymaga dużej dozy kreatywności, cierpliwości, świadomości muzycznej, chęci nauki i tzw. „dobrego ucha”. Mają na to wpływ pozamuzyczne czynniki: nastrój, pogoda i pora dnia, ale i ładunek emocjonalny, który ma być przeniesiony do utworu. Do tego dochodzi stopień skomplikowania utworu i wizja artysty – dodają świdniczanie.

Muzycy nawiązali kontakt z raperem dzięki pracy Rafała w środowisku muzycznym.

– Na przestrzeni kilkunastu lat, poznałem wielu raperów, producentów, wszelkiej maści aktywistów. Produkowałem remixy, startowałem w contestach. Któregoś dnia odnowiłem kontakt z raperem Hazzidy, przyjacielem Erosa. Przesłaliśmy mu katalog z wyselekcjonowanymi produkcjami, a on przekazał go Ero. Michał bardzo sprawnie napisał i zarejestrował zwrotkę, co jest dowodem, że nasza produkcja była dla niego mocnym bodźcem. Zaledwie kilka dni później otrzymaliśmy wokale do pracy nad aranżacją – mówi R. Jaworski.

Świdniczanie mieli pełną swobodę i czas, aby przygotować przemyślany aranż. Wierzą, że to ich szansa na otworzenie nowych dróg rozwoju i zaznaczenie swojej obecności wśród topowych producentów w kraju.

– Pierwszy solowy album rapowego weterana sceny, mającego na koncie niezliczoną ilość nagranych zwrotek, jest od dawna gorącym tematem na językach słuchaczy, internautów i dziennikarzy muzycznych – podkreślają Rafał i Łukasz. – Cieszy nas fakt, że materiał w końcu wychodzi na światło dzienne i że dostaliśmy szansę, dołożyć do niego swoją cegiełkę. Jesteśmy przekonani, że krążek zostanie dobrze odebrany przez fanów, co można zaobserwować po świetnie przyjętych zwiastujących go singlach.

Duet ma w planach jeszcze wiele produkcji. – Rozszerzamy katalog o kolejne projekty, poszukujemy nowych rozwiązań, tworzymy własne biblioteki brzmień, ale jest zbyt wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Nasza marka dopiero wystartowała i wszystko jeszcze przed nami.

Płyta „Elwis Picasso” ukaże się nakładem polskiego oddziału Def Jam Recordings. Preorder płyty można zamówić na stronie: www.erojwp.pl.

Poczynania duetu możemy śledzić na ich stronie: www.facebook.com/Clix.Crax.

Last modified: 11 maja 2020