Oszukują na prąd

Autor: |

PGE Obrót stał się nowym narzędziem złodziei. Wiadomości z informacją o planowanym wyłączeniu prądu docierają również do świdniczan.

Oszustwo na policjanta, wnuczka czy żołnierza. Naciągacze wykorzystują wiele sposobów na zdobycie pieniędzy. Nie dziwi więc fakt, że szybko znaleźli nową metodę na przekręty. Tym razem podszywają się pod firmę PGE Obrót, która jest odpowiedzialna za dostawę energii elektrycznej.

Na czym polega oszustwo? Złodzieje wysyłają fałszywe wiadomości SMS z zapowiedzią odcięcia prądu. Piszą również o nieuregulowanych rachunkach. Zwykle podają bardzo małe kwoty, od 3 do 11 złotych. W wiadomości znajduje się także niebezpieczny link, dzięki któremu możemy „dokonać” płatności. Kliknięcie w niego spowoduje wiele szkód. Bez naszej zgody zostanie zainstalowane specjalne oprogramowanie, które pozbawi nasze konto bankowe oszczędności.

W Internecie zgłaszają się świdniczanie, którzy dostali tego typu wiadomości. Nie jest to jednak koniec. Oprócz SMS-ów odbierają także telefony. Żadna z prób oszustwa nie została jednak zgłoszona do świdnickich funkcjonariuszy.

– Nikt ze Świdnika nie informował nas o takich wiadomościach. Wiem jednak, że jeden z mieszkańców naszego województwa dał się oszukać – mówi asp. Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Policjanci proszą o zgłaszanie każdej próby wyłudzenia pieniędzy.

O rozwagę apeluje także firma PGE. Na swojej stronie internetowej opublikowała specjalny komunikat. – W ostatnim czasie obserwujemy nasilającą się wysyłkę fałszywych wiadomości skierowanych do klientów. Wiadomości SMS zawierają informację o rzekomej należności, która w razie nieuregulowania spowoduje wstrzymanie dostaw energii. Apelujemy o rozwagę, a także o przekazywanie ostrzeżenia rodzinie oraz znajomym.

Last modified: 11 maja 2021