Oszukują na bon turystyczny

Autor: |

Bon turystyczny, wprowadzony przez rząd w ramach pomocy rodzinom z dziećmi oraz branży turystycznej, działa dopiero od kilku dni, a już znaleźli się tacy, którzy chcą na nim zarobić niezgodnie z prawem. W Internecie pojawiły się oferty oszustów, próbujących go sprzedać.

Polska Organizacja Turystyczna i Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypominają, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione. Wszelkie tego rodzaju oferty są więc niezgodne z prawem, a zakupione bony nie będą mogły zostać wykorzystane.

Nie musisz płacić za pomoc

W Internecie pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji bonu. One również są niezgodne z prawem. Jeżeli ktoś potrzebuje takiej pomocy, powinien skontaktować się z całodobową infolinią pod nr tel. 22 11 22 111 lub wysłać e-mail na adres: bon@zus.pl. Pomoc w założeniu konta na platformie, można uzyskać w placówkach ZUS. Takie wsparcie jest bezpłatne.

– Uczulamy też, aby nie udostępniać osobom trzecim swojego loginu i hasła do PUE ZUS. Znajduje się tam wiele różnych danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach, do których nikt poza klientem Zakładu nie powinien mieć dostępu – podkreśla Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Aktywować, ale bez wniosku

Od 1 sierpnia rodzice dzieci do 18. roku życia mogą aktywować bon, bez składania wniosku. Po aktywacji, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności, przy użyciu którego będzie można płacić podmiotom turystycznym.

Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em. Lista podmiotów turystycznych dostępna jest na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r.

ow

Last modified: 10 sierpnia 2020