Oświadczenie Portu Lotniczego Lublin

Autor: |

W związku z pojawiającymi się informacjami prasowymi na temat inwestycji Port Lotniczy Lublin informujemy, że jej szacowana całkowita wartość ma wynieść 504 mln zł brutto.

Z tej kwoty 94 mln zł to podatek VAT, który na bieżąco jest zwracany na konto Portu Lotniczego Lublin SA. Zatem realne nakłady inwestycyjne kształtują się na poziomie 410 mln zł.

Głównym wydatkiem tej największej inwestycji województwa lubelskiego jest budowa lotniska obejmująca m.in. roboty ziemne, pas startowy, drogę kołowania, płytę postojową samolotów, terminal oraz infrastrukturę techniczną, której koszt szacuje się na 284 mln zł (nie wszystkie przetargi zostały jeszcze rozstrzygnięte). Pozostałe koszty to: zakup gruntów (80 mln zł), sprzęt i wyposażenie (35 mln zł) oraz dokumentacja projektowa i środowiskowa (11 mln zł).

Budowane w rekordowym tempie lotnisko finansowane jest z kilku źródeł, w tym także ze środków samorządowych. Nie jest prawdą, że nasi akcjonariusze mają współfinansować lotnisko kwotą 180 mln zł, jak podały media. Po zwrocie podatku VAT i uwzględnieniu wartości gruntów wniesionych aportem (33 mln zł), planowany wydatek samorządów wyniesie łącznie 66 mln zł, czyli o 114 mln zł mniej niż podają media.

Z poważaniem Zarząd Portu Lotniczego Lublin SA

Last modified: 2 lipca 2020