Ostatnie spacery po placu

Autor: |

fot. B. Żurawski

Jeśli mieszkańcy Świdnika mają ochotę na sentymentalny spacer po obecnym pl. Konstytucji 3 maja, mają na to ostatnią szansę. W ciągu najbliższych tygodni centralny plac miasta przejmie firma budowlana, która wygrała przetarg na jego przebudowę. Prace potrwają do listopada, po ich zakończeniu świdniczanie nie poznają centrum.

Przetarg został ogłoszony w połowie lutego. W wyznaczonym terminie wpłynęła jedna oferta od świdnickiej firmy ClipBud.

– Wiadomo, że nie przekracza zarezerwowanej w budżecie kwoty na przebudowę placu. Oferent gwarantuje też wykonanie inwestycji w terminie zapisanym w dokumentacji przetargowej – mówił Maciej Olechnowicz z wydziału inwestycji i zamówień publicznych świdnickiego ratusza.

Po analizie dokumentów, urzędnicy postanowili podpisać umowę. Świdnicka firma zaproponowała wykonanie przebudowy za 8,96 mln zł. Przedsiębiorca bardzo szybko chce wkroczyć na plac budowy. Na początku zostaną przeprowadzone prace rozbiórkowe. Urzędnicy z ratusza szacują, że ten etap może zostać zakończony nawet już w połowie kwietnia. Następnie miejskie spółki PEC i PK „Pegimek” zajmą się wymianą sieci ciepłowniczej i wodno – kanalizacyjnej, zlokalizowanych pod płytą placu.

Kolejnym etapem będzie zmiana wyglądu centralnego punktu miasta. Różnica, w porównaniu do obecnego wizerunku pl. Konstytucji 3 maja, będzie ogromna. Zostanie wymieniona cała nawierzchnia, zlikwidowane wszelkie bariery architektoniczne. Zegar pozostanie w północnej części placu, ale znajdzie się w nowym miejscu, na wysepce, w niecce jednego z dwóch wodotrysków. Pomnik Konstytucji 3 maja zostanie przesunięty w środkowowschodnią część placu, naprzeciwko pomnika „Smoleńsk 2010”. Ustawione zostaną również stoliki do gry w szachy i warcaby. Po przebudowie, w centralnym miejscu Świdnika, powstaną dwie fontanny z elementami do zabaw dla najmłodszych. Zmienione zostaną ławki, zamontowane drewniane podesty, zdroje uliczne i iluminacje.

Z odmienionego placu mieszkańcy będą mogli korzystać od listopada. Według miejskich planów, zostaną tam zorganizowane obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

– To wyjątkowa okazja, dlatego zależy nam, żeby ją uczcić już w nowej scenerii placu – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

kal

Last modified: 20 maja 2020