Jeszcze tylko do 8 października włącznie można oddawać głosy na projekty zakwalifikowane do tegorocznej edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.
Udział w głosowaniu mogą wziąć mieszkańcy Świdnika, którzy ukończyli 13 lat. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest jednak pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Świdniczanie mogą wybrać maksymalnie 3 z 37 inicjatyw. Te, które będą cieszyły się największą popularnością zostaną wprowadzone do przyszłorocznego budżetu miasta i zrealizowane.
Głosowanie prowadzone jest online na stronie swidnik.budzet-obywatelski.org. Głosy można też oddać wrzucając wypełnioną kartę do urn znajdujących się w Urzędzie Miasta i Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej.
Listę zwycięskich projektów poznamy do 17 października.
Poniżej przypominamy listę projektów:
1. Imieniny Świętej Kingi
Koszt: 46 tys. zł
Opis projektu: Doroczny festyn parafialny połączony z koncertem znanej gwiazdy polskiej estrady oraz licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych, zakończony pokazem laserowym.
2. Muzyczny Zakątek – Sensoryczny plac zabaw z elementami terapii światło-dźwięk i interaktywnymi instrumentami muzycznymi
Koszt: 200 tys. zł
Opis projektu: Rewitalizacja Placu Zabaw zlokalizowanego przy ul. Króla Pole w Świdniku, w rejonie Szkoły Muzycznej. Projekt zakłada budowę nowoczesnego interaktywnego placu zabaw
z elementami stymulacji sensorycznej zmysłów wzrokowo-słuchowych. W ramach przebudowy powstaną atrakcje inspirowane instrumentami muzycznymi nawiązującymi do pobliskiej Szkoły Muzycznej.
3. Bezpłatne zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Projekt zakłada bezpłatne zajęcia artystyczne, taneczne, przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Zajęcia odbywać się będą w przystosowanych do tego pomieszczeniach oraz na świeżym powietrzu. Oferta bezpłatna, skierowana do wszystkich grup społecznych i wiekowych. Prace powstałe podczas zajęć przejdą na własność uczestnika projektu. Zajęcia będą trwały trzy miesiące. Projekt zakończy koncert galowy.
4. Świdnicka Noc Kultury
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny, podczas którego miasto na jedną noc zamieni się w kulturalną scenę. Podczas “najdłuższej kulturalnej nocy”, w całym mieście będą odbywać się koncerty, spektakle, spotkania, wystawy, happeningi, akcje performatywne, kino plenerowe, silent disco, potańcówki, zajęcia dla seniorów.
5. Klasycznie u Świętej Kingi – ta nie! Ostatnia niedziela…
Koszt: 69 tys. zł
Opis projektu: Koncerty popularnych i lubianych melodii, znanych i kojarzonych z filmów i seriali, a także z pięknych melodii, m. in. śpiewanych przez Mieczysława Fogga. Celem projektu jest promowanie kultury muzycznej. Koncerty będą nieodpłatne, dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta Świdnik i okolic.
6. Siłownia na powietrzu
Koszt: 90 523 zł
Opis projektu: Projekt zakłada instalację urządzeń do ćwiczeń i ławek na podłożu trawiastym w centrum miasta.
7. Prosta ścieżka
Koszt: 28 500 zł
Opis projektu: Projekt działalności profilaktycznej dla dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom.
8. Świdnicka scena literacka
Koszt: 64 tys. zł
Opis projektu: Projekt „Świdnicka scena literacka” w 2024 r. będzie piątą odsłoną festiwalu polubionego przez świdniczan. Kolejna edycja została poszerzona o spotkania literackie, warsztaty oraz koncert piosenki poetyckiej. W „Świdnickiej scenie literackiej” może wziąć udział każda osoba, którą ciekawi współczesna literatura czy szerzej sztuka słowa mówionego i pisanego. Można będzie przyjść, posłuchać, porozmawiać, spotkać lub poznać kilka nowych, twórczych osób, a podczas niektórych wydarzeń nawet wystąpić przed publicznością. Świdnicka scena literacka będzie miała charakter interdyscyplinarnego festiwalu, podczas którego odbędą się sceniczne prezentacje poezji, spotkania z literaturą, koncerty, warsztaty.
9. Sterylizacja, kastracja oraz czipowanie psów i kotów
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Program zakłada darmowe sterylizacje, kastracje i czipowanie psów i kotów z terenu miasta Świdnik. Pozwala wspomóc właścicieli zwierząt w opiece weterynaryjnej w ww. zakresie. Program ma na celu zmniejszenie bezdomności zwierząt.
10. Wiedza i Pasja
Koszt: 69 220 zł
Opis projektu: Zajęcia pozalekcyjne to szansa dla uczniów klas IV-VIII by skrupulatnie przygotować się do egzaminu ósmoklasisty, zniwelować braki w wiedzy i rozwijać swoje pasje. Projekt skierowany jest do chętnych uczniów szkół podstawowych z Gminy Miejskiej Świdnik. Ma na celu rozwijanie umiejętności matematycznych i szlifowanie języka angielskiego pod kątem przyszłych egzaminów zewnętrznych i sprawdzianów.
11. Świdnicka Kociarnia
Koszt: 200 tys. zł
Opis projektu: Projekt zakładający zakup kontenerów mieszkalnych, które zostaną przystosowane pod schronisko dla kotów. Celem jest stworzenie bezpiecznego miejsca dla bezdomnych kotów, w którym mieszkańcy będą mogli zapoznać się ze zwierzętami, uzyskać informacje dotyczące opieki i adoptować zwierzę. Kociarnia będzie pełniła funkcję schroniska dla kotów z punktem adopcyjnym.
12. W poszukiwaniu wzorów poświęcenia i bohaterstwa
Koszt: 27 930 zł
Opis projektu: Wycieczki edukacyjne dla wszystkich klas ósmych ze świdnickich szkół podstawowych do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej w celu poznania bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.
13. Folkloriada z ZTL „Leszczyniacy”
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Folkloriada z ZTL „Leszczyniacy” to piękny projekt podsumowujący 40 lat działalności ZTL „Leszczyniacy”. Zespół w 2024 r. będzie obchodził swój okrągły jubileusz. Projekt ma na celu podkreślenie niezwykle ważnej roli, jaką Zespół pełni w upowszechnianiu kultury folklorystycznej oraz promocji naszego miasta na terenie kraju i poza jego granicami.
14. Sztuka aktywna – spotkania z kulturą w bibliotece
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Projekt zakłada przeprowadzenie cyklu wyjątkowych spotkań literackich i muzycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest kolejną edycją, kontynuacją i propozycją działań na rzecz mieszkańców Świdnika, którzy są zainteresowani kulturą i chcą wartościowo spędzić czas, podzielić się swoimi refleksjami, porozmawiać o książkach i muzyce, spotkać się z wybitnymi twórcami kultury. Biblioteka będzie przestrzenią, w której będzie można spotkać cenionych pisarzy, muzyków, artystów.
15. Świdniczanie śpiewają (nie)zakazane piosenki
Koszt: 40 tys. zł
Opis projektu: Koncert muzyczny z udziałem lokalnego zespołu np. Maciejowa Kapela, a później wspólne multimedialne śpiewanie z mieszkańcami Warszawy (nie)zakazanych piosenek w ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przy użyciu telebimu i wsparciu kameralnego chóru lub muzyków w muszli koncertowej.
16. Mały świat VII
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: „Mały świat VII” to projekt specjalistyczny, którego celem jest zapewnienie wsparcia najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, przejawiającym różnego rodzaju problemy utrudniające codzienne funkcjonowanie, w szczególności dotkniętym zaburzeniami mowy. Jego realizacja zapewni dostęp do indywidualnej lub grupowej terapii logopedycznej i/lub pedagogicznej, pozytywnie wpływając na rozwój dzieci, w szczególnie w zakresie mowy.
17. Jarmark Bożonarodzeniowy
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Jarmark Bożonarodzeniowy skierowany jest do wszystkich mieszkańców. Zaplanowany na jeden z weekendów poprzedzających Święta Bożego Narodzenia. W tym wyjątkowym czasie świdnicki Plac Konstytucji 3 Maja i budynek Miejskiego Ośrodka Kultury stanie się tłem bajkowej scenerii. Pokaz rzeźbienia w lodzie, warsztaty ozdabiania pierników, wspólne pakowanie prezentów czy świąteczny maraton filmowy to tylko niektóre z atrakcji. Nie zabraknie tez aromatu świątecznych wypieków, wspólnego kolędowania i wielu świątecznych niespodzianek.
18. Muzyczne Wieczory u Świętej Kingi (VI edycja)
Koszt: 69 tys. zł
Opis projektu: Muzyczne Wieczory u Świętej Kingi to cykl darmowych koncertów znanych artystów, które zorganizowane będą na terenie parafii Św. Kingiw Świdniku. Celem projektu jest promowanie kultury muzycznej, zwłaszcza piosenek z wartościowym tekstem. Koncerty będą nieodpłatne, dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta Świdnika i okolic.
19. Rak to nie wyrok – badania profilaktyczne piersi
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Propozycja zadania, które skierowane jest do mieszkanek całego miasta. Nabór do udziału w przedsięwzięciu będzie otwarty, a odbiorcami będą kobiety od 40 do 49 rż. Podstawowym celem programu jest zapewnienie łatwego i darmowego dostępu mieszkankom do badania USG piersi
w celu szybszego wykrycia chorób.
20. Mama, Tata i Ja – cykl pikników rodzinnych
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Pikniki rodzinne to propozycja spędzenia aktywnie wolnego czasu, wraz z degustacją – kuchni lokalnej i egzotycznej – oraz relaksu w rodzinnej atmosferze przy muzyce, razem z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami. Celem projektu jest organizacja 3 pikników promujących kulturę i kuchnie z całego świata. Spotkanie przy wspólnym posiłku od zarania dziejów służyło ludziom do zacieśniania relacji.
21. Świdnik Uwielbia
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Festyn Parafialny „Świdnik Uwielbia” jest wydarzeniem kulturalnym skierowanym do wszystkich mieszkańców miasta chcących wspólnie, radośnie, aktywnie i twórczo spędzić niedzielne popołudnie. Uczestnictwo dla wszystkich będzie nieodpłatne.
22. Świdnickie Euro ‘2024
Koszt: 25 tys. zł
Opis projektu: Świdnickie Euro ‘2024 to turniej piłki nożnej rozgrywany w dniach 29-30 czerwca 2024 r. na boisku Orlik z udziałem amatorskich drużyn sześcioosobowych w sześciu kategoriach – kobiet oraz mężczyzn: do lat 19, 35+, 45+, 55+ i open. Drużyny uczestniczące w tych zawodach oprócz swojej własnej nazwy dolosują sobie nazwę państwa – uczestnika rozgrywanych w 2024 roku Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
23. Bezpieczne Przejścia – dodatkowe oświetlenie oraz oznakowanie świetlne w rejonie najniebezpieczniejszych przejść dla pieszych w Świdniku
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa pieszych na terenie miasta – poprzez instalacje dodatkowego oświetlenia oraz systemów identyfikacji pieszych, czujniki wzbudzeniowych, konturowego oznaczenia przejść oraz innych systemów używanych do poprawy jakości przejść dla pieszych.
24. Na dobry początek IX
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Projekt specjalistyczny „Na dobry początek IX” skierowany jest do dzieci ze Świdnika, zmagających się z różnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej. Celem głównym projektu jest poprawa funkcjonowania najmłodszych mieszkańców naszego miasta w życiu codziennym poprzez objęcie ich indywidualną diagnozą i terapią SI.
25. Beton i piłeczki – Stoły do pin-ponga i do piłkarzyków ustawione na terenie miasta
Koszt: 147 tys. zł
Opis projektu: Przedmiotem projektu jest zakup i montaż trzech betonowych stołów do gry w tenisa stołowego oraz trzech plenerowych stołów do gry w piłkarzyki. Stoły zostaną ustawione w sześciu różnych lokalizacjach na terenie miasta. Stoły do pin-ponga oraz stoły do gry w piłkarzyki są znakomitymi urządzeniami rekreacyjnym, służącymi do uprawiania ciekawego sportu, są odpowiednie dla każdej grupy wiekowej.
26. Pomagajka VII
Koszt: 70 tys.
Opis projektu: Pomagajka VII” jest projektem specjalistycznym, przeznaczonym dla dzieci z Gminy Miejskiej Świdnik, wymagających diagnozy, terapii dysleksji i in. trudności konsultacji z fizjoterapii, pomocy psychologa. Głównym celem jest rozpoznanie, zrozumienie i rozwiązanie problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie dziecka w domu rodzinnym, przedszkolu, szkole poprzez udział w zajęciach indywidualnych.
27. Dorastam tu! Posadź drzewo
Koszt: 40 tys. zł
Opis projektu: Sadząc drzewo na skwerze czy w parku, rodzice mogą uczcić pojawienie się na świecie swojego dziecka. Projekt zakłada, że „za” każde narodzone dziecko w naszym szpitalu i zameldowane w naszym mieście rodzic/-e będą mogli posadzić drzewo przez zorganizowaną akcję przez urząd miasta. Również do każdego drzewa przynależałaby tabliczka z imieniem i nazwiskiem, a także datą narodzin.
28. Kolędowe Ostatki u Świętej Kingi
Koszt: 69 tys.
Opis projektu: „Kolędowe ostatki u Świętej Kingi” to koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu znanych polskich artystów, który zorganizowany będzie pod koniec okresu Bożego Narodzenia na terenie parafii Św. Kingi w Świdniku. Celem projektu jest promowanie kolęd i pastorałek, które są skarbem polskiej kultury. Koncert będzie nieodpłatny, dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta Świdnika i okolic.
29. Rodzinalia 2024 – stop uzależnieniom
Koszt: 28 100 zł
Opis projektu: Projekt to organizacja 10 spotkań z terapeutami i psychologami zajmującymi się problematyką uzależnień, aby przedstawić sposoby radzenia sobie z uzależnieniem jako chorobą rodzinną i społeczną. Spotkania pozwolą zrozumieć chorego, a rodzinie i najbliższym znaleźć
i wypracować mechanizmy radzenia z emocjami. Celem jest także przygotowanie wyjątkowego koncertu, którego wykonawcy to osoby uzależnione.
30. „Połoniną pisane… – śladem dawnych kultur” – organizacja ferii zimowych w górach dla aktywnej młodzieży
Koszt: 64 tys. zł
Opis projektu: Przedmiotem projektu jest zorganizowanie bezpiecznego i aktywnego wypoczynku dla młodzieży w wieku 12 – 15 lat w czasie ferii zimowych w formie wyjazdu w góry. Proponowane podczas wyjazdu zajęcia mają na celu integrację, edukację i aktywność ruchową poprzez wyprawy
w góry – szlakiem bieszczadzkich połonin – w poszukiwaniu dawnych ludów.
31. Kulturalne Lato 2024
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Projekt kulturalny, który skierowany jest do kilku grup odbiorców. Łączy trzy różne obszary działalności, które są latem zwykle wypatrywane przez mieszkańców Świdnika, mieszkańcy miasta czekają na imprezy DJ’skie, potańcówki i kino plenerowe. W tym projekcie chcemy łączyć pokolenia proponując wspólny program Kulturalnego Lata 2024.
32. Plenerowe potańcówki miejskie
Koszt: 68 tys. zł
Opis projektu: „Potańcówki Miejskie” adresowane są do wszystkich aktywnych mieszkańców i stanowią znakomitą okazję do wspólnej zabawy przy muzycznych przebojach z dawnych lat. Podczas tej niecodziennej zabawy pod gołym niebem będzie można posłuchać przedwojennych piosenek i pouczyć się zapomnianych tańców takich jak fokstrot czy polka. Na gości będą czekały zabawy, śpiewy i bal na zakończenie lata z biesiadą.
33. Koncerty i dyskoteki: POP – RAP – HIP HOP
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Celem projektu jest organizacja koncertów i dyskotek promujących muzykę młodzieżową w okresie letnim od maja do sierpnia. Prezentować się będą zespoły muzyczne, artyści z polskiej sceny muzycznej, których najszerszą publiczność stanowią młodzi odbiorcy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych mieszkańców naszego miasta, uskarżających się na brak rozrywki. Wydarzenia będą bezpłatne i dostępne dla wszystkich mieszkańców Świdnika.
34. Piłkarska Amatorska Branżowa Liga Orlikowa
Koszt: 34 tys. zł
Opis projektu: Piłkarska Amatorska Branżowa Liga Orlikowa to liga piłki nożnej dla drużyn sześcioosobowych rozgrywana od kwietnia do czerwca 2024 r. na boisku Orlik. W rywalizacji wezmą udział amatorskie drużyny z różnych branż. Zagrają między innymi: piekarze, urzędnicy, nauczyciele, trenerzy, strażacy, policjanci, handlarze, monterzy, prezesi czy handlowcy.
35. 25 lat minęło jak jeden dzień
Koszt: 50 tys. zł
Opis projektu: Wydarzenie sportowo-kulturalne pod nazwą „25 lat minęło jak jeden dzień” odbędzie się w miesiącu marcu 2024 roku. Zostanie zorganizowane z okazji jubileuszu świdnickiej ligi w halowej piłce nożnej, która powstała w 1999 roku i przez ćwierć wieku stała się największą amatorską imprezą halową w naszym mieście. Na przestrzeni 25 lat uczestniczyło w niej blisko cztery tysiące osób.
36. Dajmy im szansę – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: „Dajmy im szansę – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin” to projekt dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych, społecznych, pogłębionych stanem pandemii COVID-19. Obejmuje zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe dla dzieci i młodzieży, terapię rodzin.
37. „Mały Książe – w poszukiwaniu wartości”
Koszt: 70 tys. zł
Opis projektu: Półkolonie pt. “Mały Książe w poszukiwaniu wartości” to propozycja wypoczynku letniego dla dzieci zamieszkałych na terenie gminy Świdnik, w wieku 7-12 lat. Scenariusz półkolonii oparty jest na znanej książce Antoine de Saint-Exupery “Mały Książe”, która jest także lekturą szkolną. Podstawowym celem półkolonii jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego i konstruktywnego wypoczynku oraz wprowadzenie ich w świat ponadczasowych wartości, a także integracja młodych świdniczan, którzy wchodzą w okres dorastania i ustalania indywidualnej hierarchii wartości opartej na rodzinie, autorytetach oraz zasadach funkcjonujących w środowisku lokalnym.
Last modified: 9 października 2023