Ostatnie chwile z dziurami

Autor: |

Wymiana chodników, sieci wodociągowej, nowa nawierzchnia, dodatkowe utwardzone miejsca do parkowania samochodów. Kilka dni temu został rozstrzygnięty przetarg na modernizację ul. Okulickiego. W ciągu kilku miesięcy miejska droga przejdzie rewolucję.

Zainteresowani przedsiębiorcy mieli czas do 27 maja na składanie ofert. Ratusz od razu informował, że na wykonanie przedsięwzięcia nie zamierza wydać więcej niż 2,3 mln zł. Ostatecznie w terminie zgłosiło się dwóch chętnych przedsiębiorców. Obaj zmieścili się w wyznaczonej kwocie. Firma LS Complex wyceniła prace na blisko 2,1 mln zł. Nieco tańsza okazała się oferta Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów S.A. Opiewała na prawie 1,75 mln zł. We wtorek przedstawiciele Urzędu Miasta poinformowali o wyborze tańszej propozycji.

– Po podpisaniu umowy inwestycja będzie mogła ruszyć. Mamy świadomość, że to istotny ciąg komunikacyjny dla mieszkańców, więc tym bardziej cieszy nas rozstrzygnięcie przetargu i to w niższej kwocie niż pierwotnie zakładaliśmy – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Zadaniem wykonawcy będzie przebudowa blisko kilometrowego odcinka ul. Okulickiego. Prace obejmą fragment drogi od ul. Wyspiańskiego do skrzyżowania z ul. Kosynierów. Pierwsza, krótsza część, ulicy została odnowiona w minionym roku w ramach programu „Mobilny LOF”. Wykonawca, który zostanie wybrany w ogłoszonym właśnie przetargu, wyremontuje nawierzchnię drogi, wymieni krawężniki i wyłoży wszystkie chodniki nową kostką brukową. Zajmie się także wymianą sieci wodociągowej oraz remontem kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Przy ulicy zostaną także wyremontowane parkingi. Prawdopodobnie przybędzie też kilka nowych miejsc dla aut.

– Planujemy wyłożenie fragmentów poboczy płytami ażurowymi i stworzenie tym samym dodatkowej przestrzeni do parkowania – tłumaczy zastępca burmistrza.

Nie wszystkie koszty związane z inwestycją obciążą budżet miasta. Urzędnikom udało się zdobyć dofinansowanie do inwestycji z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Świdnicki ratusz może liczyć na dotację w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowalnych, czyli blisko 1 mln zł.

Przedstawiciele Urzędu Miasta starali się o dofinansowanie z rządowego programu dwóch przedsięwzięć. Drugim zadaniem jest remont ul. Skarżyńskiego.  W jej przypadku w grę miała wchodzić również wymiana nawierzchni oraz remont chodników i parkingów. Ulica jest nieco węższa niż Okulickiego, taniej wyceniono również jej modernizację, bo na 1,25 mln zł. Inwestycja co prawda przeszła pozytywnie ocenę, ale znalazła się na liście rezerwowej.

– Remont tej ulicy mamy w tegorocznym budżecie, więc i tak go wykonamy. Lista rezerwowa daje nam nadzieję na dofinansowanie, ale nie daje pewności, że je otrzymamy. Natomiast inwestycja jest potrzebna, nie będziemy więc z nią zwlekać – dodaje M. Dmowski.

Last modified: 15 czerwca 2021