Ostatni akt sezonu

Autor: |

W drugim meczu o piąte miejsce w sezonie 2020/2021 TAURON 1. Ligi, a zarazem ostatnim tej kampanii, Exact Systems Norwid Częstochowa przegrał z Polskim Cukrem Avia Świdnik 2:3 (25:20, 25:21, 27:29, 20:25, 11:15). Do wyłonienia zwycięzcy rywalizacji potrzebny był złoty set, który padł łupem częstochowian.

Spotkanie zaczęło się stosunkowo dobrze dla Avii, ale gra szybko się wyrównała. Można powiedzieć, że cały pierwszy set to walka o to, kto popełni mniej błędów, bo obie drużyny nie pokazywały zbyt wyrafinowanego poziomu siatkówki. W drugiej części seta Norwid zaczął odskakiwać na kilka punktów i tej przewagi nie wypuścił już z rąk wygrywając 25:20.

W drugiej partii nieco więcej pokazali gospodarze. Imponowali w bloku i w polu serwisom, odrzucając żółto-niebieskich od siatki. Avii nie pomagało nawet dobre przyjęcie, bo świdniczanie słabo radzili sobie w ataku. Norwid sukcesywnie powiększał przewagę i dużą rolę w tym cyklu mieli podopieczni Witolda Chwastyniaka, którym nie wychodziło w tym secie praktycznie nic. Tym razem skończyło się 25:21.

Znacznie więcej emocji przyniósł ze sobą trzeci set. Praktycznie do końca trwała zacięta walka. Przy stanie 21:21 sędzia dopatrzył się podwójnego odbicia u Konrada Machowicza. Zdenerwowany środkowy Avii rzucił kilka słów w stronę arbitra i otrzymał czerwoną kartkę, co dało dodatkowy punkt gospodarzom. Świdniczanie odrobili straty za sprawą skutecznej gry na kontrze. Dzięki dobrej zagrywce Walawendera żółto-niebiescy mieli piłkę w górze na 24:23, lecz wówczas Karol Rawiak uderzył w aut. Drużyny grały na przewagi. Świetnie na pojedynczym bloku spisał się Łukasz Swodczyk i to Avia miała piłkę setową. Były zawodnik Warty Zawiercie niedługo później znów dał szansę na wygranie partii przytomnym atakiem ze środka. Żadna ze stron nie chciała stracić punktów przy zagrywce rywali. Przy dobrym przyjęciu kiwką popisał się Walawender. Później zagrywka Sługockiego odrzuciła Norwid od siatki, dobrze w obronie pokazał się Rawiak i właśnie on skończył kontrę i całego seta 27:29.

Czwarta część zaczęła się od czteropunktowej przewagi Avii. Co prawda stopniała do jednego punktu, ale w połowie seta świdniczanie znów prowadzili czterema oczkami. Dobrze wyglądała praca bloku Avii i dzięki temu zrobiło się już nawet 10:15. Kompletnie bezradny Norwid popełniał sporo błędów, zaś żółto-niebiescy nakręcali się z każdą kolejną akcją i wygrali seta do 20.

Tie break zaczął się od autowego ataku Norwida. Zespoły szły punkt za punkt, 4:4, 5:5 i 6:6. Przy zagrywce Artura Sługockiego Avia wyszła na dwupunktowe prowadzenie 6:8. Rewelacyjnie spisywał się w tym fragmencie gry Karol Rawiak, który atakował skutecznie nawet lewą ręką. Świdniczanie mogli wyjść na trzypunktowe prowadzenie, lecz zatrzymany blokiem został Bartłomiej Żywno. Goście wciąż utrzymywali jednak dwa oczka więcej od rywali (8:10). Co nie udało się atakiem, udało się zagrywką. Flota Łukasza Walawendera nie przyjęli częstochowianie i zrobiło się 8:11. Norwid zaczął grać nieco bojaźliwie, co na kontrze wykorzystywali żółto-niebiescy. Ich przewaga urosła do czterech punktów (9:13). Goście podtrzymali koncentrację i wygrali do 11, a cały mecz 3:2. O piątym miejscu musiał więc zdecydować złoty set.

Złoty set rozpoczął się fatalnie dla Avii, bo od wyniku 6:1 dla Norwida. Przewaga częstochowian zmalała do czterech oczek przy stanie 7:3. Widać było doskonale, że Norwid obudził się na złoty set i zaczął grać z polotem i determinacją. Nie dał sobie wydrzeć zwycięstwa i wygrał 15:9. Tym samym Polski Cukier Avia Świdnik zajął piąte miejsce w sezonie 2020/2021 w TAURON 1. Lidze.

Exact Systems Norwid Częstochowa – Polski Cukier Avia Świdnik 2:3 (25:20, 25:21, 27:29, 20:25, 11:15)

Złoty set: 15:9

Last modified: 22 kwietnia 2021