Ósmoklasiści w gotowości

Autor: |

Po maturzystach przyszedł czas na na ich młodszych kolegów. Od 16 do 18 czerwca uczniowie wrócą do szkół i zmierzą się z egzaminem ósmoklasisty. W tym roku, będą musieli dodatkowo pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Z testem zmierzy się 341 uczniów z czterech placówek: Szkoły Podstawowej nr 3, 4, 5 i 7. Podczas trzydniowego maratonu odpowiedzą na pytania z zakresu języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.

W tym roku przebieg testów będzie się różnić od tych, które odbywały się w ubiegłych latach. W obawie przed zarażeniem koronawirusem Ministerstwo Edukacji Narodowej, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Centralna Komisja Egzaminacyjna stworzyli listę wytycznych. Mają obowiązek się do nich stosować uczniowie podchodzący do egzaminu, nauczyciele, komisja oraz wszystkie inne osoby przebywające na terenie placówki.

Podczas egzaminu należy pamiętać o zachowaniu odstępu od innych osób, co najmniej na 1,5 metra. Uczniowie muszą zakrywać usta oraz nos podczas rozmowy z kolegą i nauczycielem oraz dopóki nie zajmą miejsca w sali egzaminacyjnej. Każda osoba powinna korzystać z własnych przyborów, takich jak: długopis czy linijka. Po użyciu np. słownika lub kalkulatora należy go zdezynfekować. Podczas kaszlu bądź kichania trzeba zakryć twarz łokciem. Po skończonym teście uczniowie powinni bezpośrednio udać się do domu.

Wszystkie szkoły są przygotowane

O przebieg egzaminu świdniccy dyrektorzy są spokojni. W każdej placówce przeprowadzono dezynfekcję i ustalono zasady postępowania.
W ubiegłym tygodniu w SP nr 5 przeprowadzono test do klasy siódmej dwujęzycznej z języka angielskiego, matematyki oraz do klasy hiszpańskiej. Dzięki temu placówka „przećwiczyła” reżim sanitarny.

– Wszystko przebiegło bardzo spokojnie. Nasi uczniowie zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i rozumieją problem epidemii – mówi Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5.

W tym roku w „Piątce” do egzaminu podejdzie 143 uczniów. Będą oni wpuszczani do sal czterema wejściami, aby ograniczyć kontakt. – Oczywiście uczniowie będą musieli mieć maseczki, które zdejmą dopiero po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej. Testy będą pisać w grupach 9 i 12 osobowych. Rozdzielimy ich na 19 sal – tłumaczy T. Szydło.

Swoją „próbę”, w bardziej oficjalnym charakterze ma już za sobą ZSO nr 1. – Przeprowadziliśmy już pierwsze matury, więc wiemy jak przestrzegać wszystkich zasad. Do testu podejdzie 45 ósmoklasistów. Pozostało jeszcze kilka dni, więc uczniowie wciąż mogą powtarzać materiał ze swoimi nauczycielami – mówi Mirosław Król, dyrektor ZSO nr 1.

W czasie testu, w placówce będą również maturzyści. Dyrektor uspokaja jednak uczniów.

– Test zostanie przeprowadzony w kompleksie szkoły podstawowej, matura w części licealnej, więc uczniowie nie będą mieć ze sobą kontaktu – dodaje M. Król.

SP nr 3 również potwierdziła przygotowanie do testu. – Przeszliśmy przez wszystkie procedury. W tym roku mamy 49 uczniów, którzy sprawdzą swoją wiedzę. Przez pierwsze dwa dni zostaną podzieleni na 8 grup zaś trzeciego dnia na 10. Pracownicy związani z obsługą egzaminu będą przez nas wyposażeni – mówi Marek Kwieciński, dyrektor SP nr 3.

„Siódemka” przeprowadzi testy dla 104 podopiecznych. Po zbiórce, uczniowie zostaną przedzieleni na 7 zespołów. – Największa grupa 22 osobowa napisze test w hali sportowej, a pozostali w salach lekcyjnych – mówi Piotr Bogusz, dyrektor SP nr 7.

Swoje wyniki uczniowie poznają do 31 lipca.

Last modified: 29 czerwca 2020