Oni tworzą kulturę

Autor: |

Już po raz kolejny przyznano nagrody i stypendia artystyczne osobom zasłużonym w kulturze. Uroczystość odbyła się dziś w Centrum Kultury.

Doceniono przede wszystkim doświadczonych twórców. Podziękowania, w imieniu burmistrza Świdnika wręczyła Ewa Jankowska, sekretarz Miasta. Za osiągnięcia w 2016 roku nagrodzono Tomasza Deutryka, perkusistę, instruktora zespołów muzycznych MOK oraz członka takich grup, jak Rewelersi czy Lubelska Federacja Bardów. Z okazji jubileuszu 20-lecia Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego i 45-lecia Ogniska Muzycznego wyróżnienie odebrał Wojciech Zwoliński.

Za upowszechnianie kultury, pracę z dziećmi i młodzieżą w placówkach kulturalnych i oświatowych Świdnika podziękowano Robertowi Doroszowi, instruktorowi Studia24 MOK. W tej samej kategorii nagrodzono również Iwonę Syrokę, instruktora ZTN Fux. Laureatem za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności lub w upowszechnianiu kultury nagrodę otrzymał ZTN Fux. Stypendium artystyczne burmistrza Świdnika za wysokie osiągnięcia w działalności artystycznej otrzymała Klaudia Kosierb.

Wydarzenie było również okazją do podsumowania projektu „Nasze siedmiomilowe buty”, na który Miejski Ośrodek Kultury pozyskał 315 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowe 25% dołożono z budżetu miasta. W ramach projektu zakupiono sprzęt techniczny oraz wyposażenie niezbędne do organizowania wydarzeń kulturalnych.

Do placówki trafił, między innymi sprzęt nagłośnieniowy, najnowocześniejsze oświetlenie wraz ze statywami, rampami, skrzyniami do przewożenia, a także scena modułowa. Sala kameralna została wyposażona w rzutnik i ekran. Nie do poznania zmieniły się też garderoby dla artystów.

– Nowy sprzęt to ekstraklasa, jesteśmy w zasadzie w stanie obsłużyć każdego wykonawcę w Polsce. Kupiliśmy również fortepian cyfrowy. Dzięki temu możliwe było zorganizowanie koncertu „pod gruszą”, czyli na skwerze przed Miejskim Ośrodkiem Kultury oraz w galerii handlowej – tłumaczy Adam Żurek, dyrektor MOK.

Podczas uroczystości podziękowano także pracownikom Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.

– Wasza codzienna aktywność przekłada się na rozwój społeczności Świdnika i za to w imieniu własnym i burmistrza Waldemara Jaksona bardzo serdecznie dziękuję – mówiła E. Jankowska.

Last modified: 20 maja 2020