Oni też chcą latać (foto)

Autor: |

Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Krzysztof Wójtowicz, prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin podpisali dzisiaj porozumienie o zacieśnieniu współpracy. Będzie ona miała na celu podjęcie działań zmierzających do podniesienia komfortu obsługi niepełnosprawnych podróżnych, jak również zatrudnienia osób niepełnosprawnych na lotnisku.

– Nasze lotnisko, jak każde inne, jest zobowiązane do wspierania osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Od początku było pomyślane i zbudowane, jako obiekt bez barier architektonicznych. Dysponujemy także wózkami do przejazdu przez bramkę kontroli, specjalnym pojazdem, za pomocą którego osobowa niepełnosprawna może dostać się na pokład samolotu – mówił Krzysztof Wójtowicz.

Świdnicki port jest jednym z pionierów współpracy z Funduszem. Podkreślał to Krzysztof Michałkiewicz: – Port Lotniczy Lublin, po lotnisku w Krakowie-Balicach i Przedsiębiorstwie Porty Lotnicze jest trzecim podmiotem, z którym podpisujemy podobne porozumienie. Chcemy pokazywać ten port jako przykład dobrych praktyk zwiększających dostępność podróży lotniczych dla osób niepełnosprawnych.

Władzom portu zależy na zatrudnieniu możliwie największej grupy osób niepełnosprawnych. Niestety, na przeszkodzie stoją przepisy.

– W przeszłości na terenie lotniska pracowało 12 osób niepełnosprawnych. Stanowiły ponad 6 procent ogółu zatrudnionych. Pracowały w dziale monitoringu. Były bardzo dobrze wyszkolone i doskonale wykonywały swoje obowiązki. Przy tym wszystkich czuły się potrzebne, znakomicie odnajdywały się w zespole. Z przyczyn formalnych straciliśmy jednak możliwość zatrzymania ich wśród załogi. Jednym z celów zawartej dzisiaj umowy jest podjęcie wspólnych działań dla poprawy nieżyciowych przepisów  – tłumaczy K. Wójtowicz.

Podpisaniu dokumentu towarzyszył o otwarcie wystawy zatytułowanej „Podróż moich marzeń”. Składają się na nią prace plastyczne wykonane w ramach konkursu „Sztuka osób niepełnosprawnych”, przez pensjonariuszy domów pomocy społecznej z całego województwa. Jednocześnie ogłoszono rozpoczęcie kolejnej, 18. edycji konkursu, tym razem pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni”.

jmr

Last modified: 8 maja 2020