Ofiarom stanu wojennego

Autor: |

Koncertem Andrzeja Kołakowskiego, pieśniarza, poety, publicysty i działacza opozycyjnego w okresie PRL, rozpoczęły się obchody 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenie, zatytułowane „Ofiarom stanu wojennego”, odbyło się 10 grudnia w świdnickim Centrum Kultury.

Jako pierwsi, na spotkanie z muzyką Kołakowskiego przybyli się uczniowie. Była to okazja, by w niecodzienny sposób zapoznali się z historią najnowszą Polski. Nim jednak to nastąpiło młodzież wysłuchała prelekcji, którą poprowadził dr Marcin Dąbrowski z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Po południu szansę na wspomnienie tych, których w wyniku tragicznych wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku, spotkały represje i którzy stracili życie, mieli starsi świdniczanie. Artysta zaprezentował autorskie utwory, ale też twórczość Jacka Kaczmarskiego.

– Te koncerty są wyjątkowe, bo zwykle, kiedy gram na Lubelszczyźnie, poruszam tematykę Żołnierzy Wyklętych. Dziś chciałbym przypomnieć inny czas. Kiedyś oglądałem program w telewizji. Dziennikarz zapytał jedną z uczennic, ile znaczy dla niej śmierć górników w kopalni „Wujek”. Odpowiedziała – mniej więcej tyle, ile śmierć wojów pod Cedynią. Było to dla niej wydarzenie zupełnie obce i w jakimś sensie obojętne. A trzeba przypominać, że 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny. Na ulicach zginęli młodzi ludzie, wielu z nich znalazło się w więzieniach. Im poświęcam dzisiejsze występy – mówił Andrzej Kołakowski.

Organizatorami wydarzenia byli: Miejski Ośrodek Kultury oraz IPN.

Last modified: 14 maja 2020

Zmień język »