Odyseusze ze Świdnika

Autor: |

Trzy drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 7 wzięły udział w eliminacjach regionalnych międzynarodowego programu edukacyjnego „Odyseja umysłu”, które odbyły się 8 marca. Do Warszawy pojechały pod opieką trenerek – Moniki Śniegockiej, Agnieszki Widzińskiej i Ewy Nawrockiej. Młodszym uczniom towarzyszyli również rodzice. Emocji nie brakowało, szczególnie podczas Ceremonii Ogłoszenia Wyników, kiedy świdniczanie dowiedzieli się, że przeszli do ogólnopolskiego finału.

Czwartoklasistów nonsensy z sensem

Jako pierwsi przed jurorami stanęli uczniowie klasy 4b: Michał Golon, Julia Karaś, Aleksander Maruta, Natalia Staszewska, Mikołaj Żebrowski i Raafat Makhlouf, trenowani przez M. Śniegocką. Przygotowali humorystyczny spektakl o tym, jak nowym sformułowaniom, które w swej dosłownej wersji nie niosą żadnego przekazu, można nadać wartościową treść. Wybrali „klapki na oczach” i „czarną owcę”, wymyślili też nowe „dzielić się łupieżem”. W przedstawieniu wystąpili Bzduromówca, Niedorzecznik, Lud i Dociekliwe Dziecko. Do zrobienia rekwizytów i strojów wykorzystali piankę, butelki, karton, ryż, bibułę i papier.

Młodzi Odyseusze przyznają, że trochę się zestresowali występem i nie wypadł tak jak sobie zaplanowali. Jurorzy zachwycili się jednak prezentacją świdniczan, przygotowali też dla nich specjalne karteczki z uwagami. Napisali, między innymi: widać, że się napracowaliście; genialne wplecione wyjaśnienia pojęć; tworzycie naprawdę zgrany zespół; wasz taniec sprawił, że uśmiecham się do teraz; wasze opanowanie i spokój są godne podziwu. Czwartoklasiści otrzymali też pamiątkowe medale. Później wzięli udział w tzw. spontanach, czyli rozwiązywaniu na gorąco zadań-niespodzianek.

Perspektywa detektywa z 7 klasy

Zagadkę kryminalną rozwiązywali: Dominik Garbacz, Mikołaj Kamiński, Klaudia Komnacka, Maria Kramarz, Alicja Portka, Maria Soboń i Natalia Przybysz. Ich trenerami były M. Śniegocka i A. Widzińska. Uczniowie z klasy 7b zaprezentowali spektakl, w którym Detektyw, jakiego świat dotąd nie widział, rozwiązał zagadkę statku-widmo i zniknięcia jego załogi. Mistrz dedukcji trafił na trzy pomocne wskazówki, w tym jedną ukrytą w dziele sztuki. Wpadł też na fałszywy trop oraz stoczył pojedynek z Przecwanym Przeciwnikiem. Przedstawienie wzbogaciły efekty dźwiękowe i pomysłowa przemiana scenografii. Ciekawe, rymowane teksty siódmoklasistów wywołały uśmiechy na twarzach sędziów i publiczności.

Drużyna również otrzymała karteczki z notkami jurorów, którzy napisali: świetny humor; szczegółowo zaplanowana fabuła zagrana w zgrany i sprawny sposób; bądźcie otwarci na nowe pomysły, uśmiech niech towarzyszy wam przez całe życie; bardzo pomysłowa i starannie wykonana katapulta (jeden z rekwizytów użyty w spektaklu); świetna gra aktorska pomocnika kucharza. Uczniowie musieli też wziąć udział w spontanicznym rozwiązywaniu zadań-niespodzianek.

Modowy szał trzecioklasistów

Przed jurorami zaprezentowali się również uczniowie klasy 3b, prowadzeni przez E. Nawrocką. W skład drużyny weszli: Alicja Koszowska, Julia Łukasiewicz, Gabriela Misiurek, Lena Olejnik, Nicole Sidor, Krzysztof Przybysz i Katarzyna Wojtysiak-Wojtczak. Trzecioklasiści przygotowali kreatywny minipokaz mody dla insektów. Podczas zabawnego spektaklu zaprezentowali trzy intrygujące owadzie kreacje: komaromisia, gąbczastej biedronki i motylokwiata. Wykonali je z gąbki, folii bąbelkowej, maskotek i używanych ubrań. W przedstawieniu pojawiły się też postacie Narratora, Początkującego Projektanta i Krytyka Modowego. Nie zabrakło również spotów reklamowych, piosenek i tańca. Występ wzbudził wielki aplauz jurorów. W nagrodę juniorzy otrzymali pamiątkowe medale. Jako najmłodsi nie brali udziału w konkursie.

– Bardzo nam się podobało i chętnie przyjedziemy tu za rok. „Odyseja umysłu” to świetna zabawa! – podkreślali trzecioklasiści.

Wielka gala

Czas oczekiwania na wyniki dłużył się w nieskończoność. Każdy zagospodarował go sobie po swojemu. Jedni podglądali występy rywali, inni zwiedzali Szkołę Podstawową nr 350, gdzie odbywały się eliminacje, kolejni postanowili zjeść obiad. Były rozmowy o tym, co można było zrobić lepiej, a co wyszło naprawdę nieźle. Finał, czyli Ceremonia Ogłoszenia Wyników, która rozpoczęła się tuż po godz. 18.00, był pełen wrażeń. Słowa, obrazy, muzyka i wyjątkowa atmosfera przypomniały wszystkim o najważniejszym – w Odysei umysłu każdy jest Zwycięzcą! Po kilku minutach emocje sięgnęły zenitu, chociaż świdniczanie przyznają, że nie robili sobie wielkich nadziei na wygraną. Konkurowali z prawie 100 drużynami z województw mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego i nie spodziewali się, że mogą znaleźć się w gronie laureatów. Kiedy wśród wyświetlonych na ekranie nazw szkół zakwalifikowanych do ogólnopolskiego finału w Gdyni zobaczyli swoją placówkę, nie mogli w to uwierzyć.

– Szok! – mówili siódmoklasiści.

– Naprawdę wygraliśmy?! – upewniali się uczniowie klasy czwartej.

Wzruszenie ogarnęło rodziców młodych świdniczan: – Jesteście wielcy! A my jesteśmy z was bardzo dumni – mówili, nie kryjąc łez.

– Nasze drużyny uzyskały wysokie wyniki, co ogromnie cieszy, tym bardziej, że dwie z nich w „Odysei umysłu” wzięły udział po raz pierwszy. Zakwalifikowanie do ogólnopolskiego finału to nagroda za wspólną, wielomiesięczną pracę – podkreśla M. Śniegocka.

Impreza w Gdyni zaplanowana jest na 4-5 kwietnia, jednak ze względu na zagrożenie koronawirusem może być przeniesiona na inny termin.

Agnieszka Wójcik-Skiba

Last modified: 2 czerwca 2020