Odszedł Eugeniusz Rechul

Autor: |

Dziś w nocy zmarł Eugeniusz Rechul. Człowiek zakochany w motocyklach, znany w Świdniku jako wybitny rajdowiec sekcji motorowej FKS Avia, kilkunastokrotny mistrz Polski.

Urodził się 7 lutego 1944 roku w Krakowie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Jego ojciec, Mieczysław, prowadził w centrum miasta warsztat mechaniki pojazdowej. Tutaj Eugeniusz zetknął się z motocyklami sportowymi i uczył się budowy silników. Początkowo, jako zawodnik, reprezentował krakowski klub Hutnik. Jego brawurowa jazda była doceniana w Krakowie, ale zauważono ją także w Świdniku. W 1965 roku zaproponowano mu przeniesienie do klubu Avia Świdnik. Dla młodego, wówczas 21-letniego Eugeniusza była to bardzo atrakcyjna propozycja.

Przyjechał tu 1 lutego 1965 roku. Niestety, wkrótce po tym, podczas zawodów doznał poważnej kontuzji kolana. Nie poddał się, ciężko pracował, by wrócić do sportu.

W 1969 roku wygrał Rajd Sudecki, a w 1971 roku prestiżowy Międzynarodowy Rajd Tatrzański.
Eugeniusz Rechul znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych sportowców 50-lecia sportów motorowych na Lubelszczyźnie.

Oprócz licznych sportowych nagród i wyróżnień, za zasługi dla Świdnika, otrzymał od burmistrza Waldemara Jaksona odznaczenie Amicus Civitatis – Przyjaciel Miasta.

Eugeniusz Rechul był pasjonatem muzyki jazzowej, kolekcjonerem sprzętu do odtwarzania i płyt winylowych. Muzyce poświęcał cały wolny czas. Jego życie pełne było pasji, którą realizował z ogromnym powodzeniem.

Last modified: 13 maja 2021