Oddaj krew – uratuj życie

Autor: |

fot. Klub HDK-PCK
11 lipca, przy kościele pw. NMP Matki Kościoła zaparkował ambulans RCKiK w Lublinie. Świdniczanie mogli oddać krew i zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego.

– Chętnych nie brakowało, za co serdecznie dziękujemy. Zgłosiło się 45 osób, krew oddało 30. Pozyskaliśmy 13,5 l bezcennego płynu. To piękny gest, którym upamiętniliśmy 41. rocznicę Świdnickiego Lipca. Dziękujemy krwiodawcom oraz fundatorom upominków – podkreśla Andrzej Słotwiński, prezes honorowy Klubu HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik, organizatora akcji.

Wszyscy, którzy wzięli udział w zbiórce, otrzymali upominki ufundowane przez Urząd Miasta Świdnik oraz Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”. Honorowy patronat nad akcją objęli burmistrz Waldemar Jakson i Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowo-Wchodniego NSZZ „Solidarność”.

Na imieninach u Św. Kingi

Krwiodawcy zapraszają do udziału w kolejnej zbiórce. Tym razem ambulans RCKiK pojawi się przy kościele pw. Św. Kingi, gdzie odbędą się uroczystości związane z imieninami patronki parafii.

– Ekipa ambulansu będzie dostępna w godz. 8.30-14.00 – mówi Tomasz Patyra, prezes świdnickich krwiodawców. – Apelujemy o jak najliczniejszą obecność, ponieważ w okresie wakacyjnym wzrasta zapotrzebowanie na ten bezcenny lek. Jest potrzebny dla ofiar wypadków i chorych w szpitalach oraz do przeprowadzania operacji, a zapasy w magazynach są na wyczerpaniu. Nie bójmy się oddawać krwi. Bezpieczeństwo dawców zapewnia pomiar temperatury, badanie wstępne, sprzęt ochrony osobistej, jednorazowy sprzęt do donacji i częsta dezynfekcja. Niech najlepszym prezentem imieninowym dla Św. Kingi będzie dar życia w postaci przysłowiowej kropli krwi.

Zainteresowani udziałem w akcji powinny mieć przy sobie dokument tożsamości – dowód osobisty lub prawo jazdy. Muszą być  wypoczęci, po lekkim śniadaniu, a dzień wcześniej nie mogą spożywać alkoholu. Osoby, które zażywają lekarstwa, nie będą mogły oddać krwi.

Dla uczestników zbiórki przygotowano upominki, ufundowane przez burmistrza Waldemara Jaksona i przewodniczącego Mariana Króla.

Last modified: 23 lipca 2021

Zmień język »