Oddaj krew – uratuj życie

Autor: |

fot. www.facebook.com/KlubHonorowychDawcowKrwiPCKprzyPZLSwidnikSA

Już w niedzielę świdniczanie będą mieli okazję po raz kolejny podzielić się darem życia. W godzinach 8.30-14.00 przy parafii św. Kingi stanie czerwony ambulans lubelskiego RCKiK, w którym chętni będą mogli oddać krew. O udział w akcji apeluje jej współorganizator, Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik.

– Nasze główne cele to pomoc drugiemu człowiekowi i ratowanie życia. Staramy się być zawsze tam, gdzie ktoś potrzebuje naszego wsparcia. Sami jednak niewiele moglibyśmy zdziałać, apelujemy więc do mieszkańców, w szczególności do młodzieży pełnoletniej o oddawanie krwi i rejestrowanie się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. o. Czerwony ambulans RCKiK będzie oczekiwał na chętnych przy kościele – mówi Andrzej Słotwiński, prezes honorowy klubu.

Epidemia koronawirusa spowodowała znaczne uszczuplenie zapasów krwi w całej Polsce. Zapotrzebowanie na ten cenny lek jest ogromne, bo po wcześniejszych przestojach, wszystkie placówki medyczne wznowiły planowe operacje. Dodatkowo wakacyjny okres to również wiele wypadków i krew potrzebna jest dla ciężko rannych.

– Jeszcze raz zachęcamy do udziału w niedzielnej akcji – dodaje A. Słotwiński. – Przypominamy, że jest to bezpieczny proces. Zapewniamy pomiar temperatury, badanie wstępne, środki ochrony osobistej, a także jednorazowy sprzęt do donacji.

Chętni muszą mieć ze sobą dokument tożsamości, powinni być wypoczęci, po lekkim śniadaniu, a dzień wcześniej nie mogą spożywać alkoholu.

Imieniny św. Kingi

Akcja oddawania krwi odbędzie się w ramach obchodów imienin patronki parafii pw. św. Kingi.

– Ze względu na pandemię nie ma tradycyjnego festynu, ale po każdej mszy świętej będzie można wziąć udział w loterii fantowej, zjeść lody lub nabyć jakiś drobiazg w lawendowym kąciku. Msza odpustowa odprawiona zostanie o godz. 12.00 – wyjaśnia Magdalena Celińska ze Stowarzyszenia Św. Kingi, które jest organizatorem wydarzenia.

Wydarzenie zwieńczy koncert Stanisławy Celińskiej. Artystka zaśpiewa w ramach drugiej edycji projektu „Muzyczne wieczory u św. Kingi”. W Świdniku będzie miała prapremierę jej druga płyta, zatytułowana „Jesienna”. Początek spotkania o godz. 19.00, w budowanym kościele. Wstęp jest bezpłatny.

– Zachowamy wszelkie środki ostrożności. Zapewnimy dezynfekcję rąk, będziemy też osobom wchodzącym mierzyć temperaturę. Prosimy o przybycie w maseczkach – mówi M. Celińska.

aw

Last modified: 27 lipca 2020