Od wysypiska do zielonego parku

Autor: |

Nowa inwestycja zaczyna wyglądać coraz bardziej interesująco. Na wzniesieniu, które kiedyś było hałdą śmieci, zostały już usunięte zarośla i wytyczone alejki. Wykonawca ma przed sobą jeszcze cały etap nasadzeń, a tych będzie wyjątkowo dużo.

Park przy ul. Krępieckiej jest czwartą inwestycją w ramach projektu „Zielony LOF”. Miejski teren przez dłuższy czas był wysypiskiem śmieci. W latach 90. składowisko zostało zlikwidowane i zasypane ziemią. W jego miejscu powstało wzniesienie, które powoli zaczęło zarastać krzewami i chwastami. Pomysł na nowe życie dla wysypiska pojawił się kilka lat temu. Wówczas miasto wystąpiło o fundusze unijne na budowę kilku parków na terenie Świdnika. Jeden z nich miał powstać właśnie przy Krępieckiej. Wcześniej teren zbadali eksperci i dopuścili przekształcenie go w miejsce wypoczynku dla mieszkańców.

Po zdobyciu dotacji, duży projekt ruszył. Park na składowisku odpadów był ostatnim na liście inwestycji.

Przetarg na jego wykonanie ogłoszono w tym roku. Inwestycję prowadzi lubelska firma LS Complex. Wartość prac wyceniła na ponad 1,7 mln zł. Stanęło przed nią poważne zadanie. Nowy park obejmuje 2,2 hektara terenu. Będzie do niego prowadzić wejście od strony ul. Krępieckiej. Ma być terenem przede wszystkim rekreacyjnym. Świdniczanie będą mogli po nim spacerować, biegać i odpoczywać wśród ciekawych drzew, krzewów, bylin i kwiatów.

– Wykonawca od kilku miesięcy jest na terenie budowy. Wytyczono cały układ alejek w przyszłym parku. Przed firmą jeszcze nasadzenia roślin i montaż małej architektury – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Przedsiębiorstwo miało zakończyć prace przed zimą. – W tej chwili nie mamy informacji o opóźnieniach. Natomiast ze względu na pandemię, która utrudnia prowadzenie inwestycji, dopuszczamy niewielkie przedłużenie terminu jej wykonania – dodaje M. Dmowski.

Największym atutem zielonego zakątka przy ul. Krępieckiej będą najróżniejsze odmiany bylin, krzewów i drzew. Pojawią się jałowce, sosny górskie, berberysy, pigwowce i derenie. Wśród bylin najwięcej będzie zawciągu nadmorskiego w kilku odmianach. Dołączy do niego także smagliczka skalna, trzciniak ostrokwiatowy oraz gęsiówki kaukaska i macedońska. Skarpy nowego parku umocnią nasadzenia z irgi i tawulca.

Nie zabraknie również trawników obsianych kilkoma rodzajami roślin i łąk kwietnych, które zajmą blisko 2 tys. mkw. powierzchni. Na terenie parku zostaną ustawione także ławeczki i specjalne siedziska.

Last modified: 15 listopada 2020